Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Şubat 2019, Çarşamba 18:49
banner

LAÜ Akademisyeni Ergin, 'Kanser ve Yorgunluk' konusunu irdeledi

LAÜ Akademisyeni Ergin, 'Kanser ve Yorgunluk' konusunu irdelediLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülbin Ergin, "Kanser ve Yorgunluk" konusunda açıklamalarda bulunarak, detaylı bilgiler aktardı.
Paylaş  
2
3
2
0

Kanserin, hem ülkemizde hem de dünyada en önemli toplumsal sağlık problemlerinden biri olduğunu söyleyen Ergin, ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kanserin, 2030 yılına kadar hızla artarak birinci sıraya yerleşeceğinin öngörüldüğünü belirtti. “Günümüzdeki tedavi yöntemleri (kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedaviler) ile kanser sonrası sağkalım oranları artsa da uygulanan tedavilerin yan etkileri nedeni ile hastalarda ortaya çıkan pek çok semptom yaşam kalitesini etkilemektedir” diyen Ergin, kanser tedavilerinin kalp-damar sistemi, immün sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, kas-iskelet sistemi, nöroendokrin ve hepatik sistemlerini olumsuz etkileyebildiğini ve sonuç olarak ileri derecede bir bitkinlik ve şiddetli kas güçsüzlüğü nedeniyle yaşam kalitesinin azaldığına dikkat çekti.

Ergin: "Yorgunluk, kanser tedavileri bittikten sonra bile aylarca hatta yıllarca devam edebilir"

Yorgunluğun kanser hastalarında görülen en önemli semptomlardan biri oldğunu söyleyen Ergin,“Kanser hastalarının %50-%90’ı  tedaviler sırasında veya sonrasında kansere bağlı yorgunluk yaşadıklarını dile getirmektedirler. Algılanan yorgunluk şiddeti nedeniyle bazı hastalarda tedavilerin dozu azaltılıp bazı durumlarda tamemen kesilebilmekte ve kanserle etkili bir mücadeleye engel oluşturabilmektedir” dedi.Yorgunluğun kanser tedavileri bittikten sonra bile aylarca hatta yıllarca devam edebileceğine dikkat çeken Ergin, kansere bağlı yorgunluk yaşayan hastaların; şiddetli bitkinlik nedeniyle eskisi gibi aktif olamadıklarını, genel güçsüzlük ve ağırlık hissi ile dikkat dağınıklığı yaşadıklarını, uyku bozuklukları, huzursuzluk, kısa süreli hafıza sorunları ve günlük yaşam aktivite kısıtlılıkları gibi şikayetlerden yakındıklarını dile getirdi.

"Multidisipliner bir yaklaşımla hastanın ele alınması gerekir"

“Yorgunlukla başa çıkmada eğitim, ilaç kullanımı, egzersiz, uyku düzeni, bilişsel terapiler ve yeterli beslenme önemli faktörlerdir” diyen Ergin, bu nedenle de multidisipliner bir yaklaşımla hastanın ele alınması ve gerekli değerlendirmelere göre tedavilerinin planlanması gerektiğini ifade etti. Ergin, bu ekip içerisinde fizyoterapistlerin öncelikli olarak hastaların günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik uygun egzersiz reçetesinin hazırlanmasından sorumlu olduklarını belirtti.Kanser hastalarında egzersizlerin; depresyonu, yorgunluğu, anksiyeteyi azalttığını ve yaşam kalitesini arttırdığını söyleyen Ergin, egzersizlerin, iyi olma hali ve yaşam yaşam kalitesini arttırdığını, kanserin neden olduğu bozuklukların azaltılmasında ve/veya engellenmesinde, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığın sağlanmasında önemli rol oynadığını dile getirdi. Hem tedavi sırasında hem de sonrasında egzersiz uygulamalarının hastayı bütüncül olarak ele aldığını söyleyen Ergin,“Hastalarda ilk 4 ay tüm vücudu kapsayan egzersizlerden başlayarak, etkilenmiş sistemleri içeren özel egzersizlere doğru planlama yapılır” dedi.

"Tedaviler sırasında ve sonrasında  yapılan egzersizler kanser hastalarında yorgunluğu azalttığı bilinmektedir"

“Egzersizin amacı, tedaviler sırasında hastayı olabildiğince aktif tutmaktır. Özellikle tedavilersırasında ve sonrasında  yapılan aerobik egzersizlerin kanser hastalarında yorgunluğu azalttığı ve yaşam kalitesini arttırdığı bilinmektedir” diyen Ergin, kanser hastaları için uygun aerobik egzersizlerin koşu bandı, bisiklet, yüzme ve yürüme olduğunu söyledi. Egzersizler için reçete oluşturulurken kişinin yaşı, cinsiyeti ve medikal durumunun göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çeken Ergin,“Bu nedenle hastalar mutlaka bu alanda deneyimli bir fizyoterapiste başvurmalı, kendilerine özel planlanan egzersiz programları ile takip edilmelidir. Kanser hastalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon programları sadece yorgunluk semptomu ile değil, kanserle ilişkili diğer tüm semptomları içine alacak şekilde uygulanmaktadır” dedi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ BESYO Özel Yetenek Sınavları devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde bulunan Antrenörlük, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için yetenek sınavları, 26 Ağustos İstanbul, 28 Ağustos...
Öğretmen sendikalarından ortak açıklama: 'Alasya İlkokulu ve GMTMK'nın ek der...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanları ortak açıklama yaparak eğitim/öğretim faaliyetlerinin planlanmasını sekteye uğratan iki önemli unsur olduğunu vurguladı.
"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.