Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 7 Mart 2019, Perşembe 12:50
banner

GAÜ'lü akademisyen Bayraktar: "Cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılmasında medya çok önemli"

GAÜ'lü akademisyen Bayraktar: Cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılmasında medya çok önemliGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümmü Altan Bayraktar, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün olan Dünya Kadınlar Günü önemi çerçevesinde, toplumsal cinsiyet eşitliğinde medyanın rolü konusunda değerlendirmelerini paylaştı.
Paylaş  
3
3
3
0

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü önemi çerçevesinde, demokrasinin temel ilkelerinden, sürdürülebilir kalkınmanın koşullarından biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun önemine değinen Bayraktar ‘Cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılmasında yasal düzenlemeler çok önemldir ancak yeterli değildir. Bu noktada, eşitlik anlayışına uygun olarak hazırlanan yasal düzenlemelerin yanında bireysel ve toplumsal anlayışın da bu yönde değişiminin sağlanması gerekir. Bu zihniyet değişikliği için medya çok önemli bir araç durumundadır’dedi.

Ulusal ve uluslararası birçok araştırmayla ortaya konulan kadınların medyadaki temsili sorununun, cinsiyete dayalı ayrımcılıkla mücadelede ele alınması gereken en önemli konulardan olduğunun altını çizen Bayraktar, ‘Kısa sürede büyük kitlelere ulaşabilme ve bireylerin düşünce, davranış ve değer yargılarının oluşumunda ve değişiminde önemli bir role sahip olan medya bu gücüyle toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştirme hedefine katkıda bulunan araçlar bütününe dönüştürülmelidir. Bu noktada medyada kadının konumlanışı konusu kritik bir konu olarak karşımıza çıkar’dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması sürecinde medyanın sağlayacağı katkının arttırılmasının eşitlikçi ve etik değerlere yaslanan bir medya ile mümkün olacağının önemine de değinen Bayraktar, medya profesyonellerine yönelik gerçekleştirilecek etik eğitimlerde toplumsal cinsiyet eşitliği konu başlığının da yer alması ve kadına yönelik şiddet konularında farkındalık kazandırmayı amaçlamak, iletişim fakülteleri müfredatına konu ile ilgili derslerin yerleştirilmesi ve atölyelerin düzenlenmesi, medya okuryazarlığı derslerini eşitliğe duyarlı hale getirmek gibi önerilerin hayata geçirilmesinin gerekliliğine de işaret etti.  


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'lü Akademisyen Prof. Dr. Gökdoğan dünya yaşlı nüfusundaki artış hızına di...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan, yaşlılara saygı haftası kapsamında sağlık hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte dünya yaşlı nüfusundaki artış hızına dik...
DAÜ'de "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma" paneli düzenlendi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) tarafından 18 Mart 2019 Pazartesi günü, saat 14:30’da, Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda düzenlenen, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri An...
GAÜ'den 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü etkinliği
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Uluslararası Milenyum Senato Kongre Merkezi'nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle, Eğitim Fakültesi tarafından organize edilen etkinlik gerçekleşti.