Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 13 Mart 2019, Çarşamba 07:50
banner

UKÜ'de kanserle yaşamak ve kanser araştırmalarında yenilikler konusu tartışıldı

UKÜ'de kanserle yaşamak ve kanser araştırmalarında yenilikler konusu tartışıldıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Biyoteknoloji Araştırma Merkezi (BRC), İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi ile Kanser Araştırma Vakfı'nın (KAV) işbirliğinde "Kanserle Yaşamak ve Kanser Araştırmalarında Yenilikler" adlı panel düzenlendi.
Paylaş  
2
1
2
0

KAV Başkanı ve BRC Baş DanışmanıProf. Dr. Mustafa Camgöz “Kanser Bilgisinde Yeni Gelişme”, Prof. Dr. İsmail Toröz “Çevre Kirliliği ve Kanser İlişkisi”, Dr. Gülsen Meral “Kanser ve Beslenme”, Dr. Ömer Diker “Kanserde Sık Sorulan Sorular” adlı sunumlarını gerçekleştirirken, panelin moderatörlüğünü ise Aysu Basri Akter üstlendi.

Prof. Dr. Mustafa Camgöz, kanserin modern yaşamın bir parçası olduğuna dikkat çekerek, kanser hastalığı için birçok ilaç türünün bulunduğunu ancak bu ilaçların belli bir noktadan sonra tedavide ciddi anlamda yan etkiler oluşturduğunu kaydetti. Kanserin dinamik bir hastalık olduğunu da vurgulayan Camgöz, metastaz yani dağılma, sodyum kanalı gibi harekete geçiren proteinlerin kanser tedavisinde önemli olduğunu belirtti. Kanserin günümüzde genetik değil, esas epigenetik bir durum olduğunu aktaran Camgöz, bu nedenle doğru beslenmenin önemli olduğunu da ekledi.

Prof. Dr. İsmail Toröz, su kaynaklarının kalitesi üzerine sanayileşme, kentleşme, turizm ve tarım faaliyetlerinin bir baskı yarattığını açıklayarak, su ve hava kirlenmesini önlemek için katı atıkların içerisinde bulundurduğu zararlı kimyasalların birbirinden ayrıştırılması gerektiğine dikkat çekti. Bu atıkların kanser riskini arttırdığını da dile getiren Toröz, endüstriyel sanayi tesislerinden ortaya çıkan özellikle tehlikeli atıkların sağlıklı bir envanteri olması gerektiğini kaydetti. 

“Kanser ve Beslenme” hakkında konuşan Dr. Gülsen Meral, yemek yemenin asıl amacının dokuları yenileyerek, dışarıdan gelecek hastalıklara karşı direnci arttırmak olduğunu belirterek, insan sağlığı için sadece beslenmenin değil, çevresel faktörler, uyku, egzersiz ve psikolojik durumların da etkili olduğunu dile getirdi.

Dr. Ömer Diker ise kanser üzerine kalıplaşmışsöylemleri değerlendirerek, doğru bilenen yanlışları ve yanlış bilinen doğruları aktardı. Kanser hastalarında şeker kısıtlamasının kilo kaybı ve strese sebep olduğunu belirten Diker, hastanın sağlığını da kötü yönde etkileyebileceğini kaydetti.Diker, kanseri geriletme maksadıyla medikal esrar kullanımının ise deneysel olmaktan öteye geçmediğini aktardı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ, KKTC üniversiteleri arasında en fazla parametreden tam puan alan ünivers...
image Lefke Avrupa Üniversitesi, yüksek öğrenim kurumlarını derecelendiren uluslararası bir kurum olan QS (Quacquarelli Symonds) tarafından yapılan değerlendirmede, büyük bir başarı elde ederek, KKTC üniversiteleri arasında...
GAÜ 2019 burs sıralama sınavı 31 Mayıs'ta gerçekleşecek
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC Liseleri’nden mezun olmuş üniversite adaylarına yönelik, 35 yıllık akademik bilgi birikimi ve deneyimi ile Merkez ve yurtdışı kampüslerde,  kesintisiz  7 yıl kesintisiz burs ve ...
KİÜ, Universiti Sains Malaysia ile işbirliği protokolü imzaladı
image Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ), Universiti Sains Malaysia (USM) ile işbirliği protokolü imzaladı.