Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Mart 2019, Perşembe 10:15
banner

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunduDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
5
4
5
0

Prof. Dr. Gökçora yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"14 Mart tüm sağlık camiası için çok önemli ve anlamlı bir gündür. 14 Mart Tıp  Bayramı, her yıl Mart ayını 14’ünde kutlanan Türkiye’de sağlık alanında çalışanların hizmet sorunlarının belgelendiği, bilime ve topluma katkılarının gösterildiği bir kutlama günüdür. 14 Mart 1827 Türkiye’de ilk çağdaş tıp eğitiminin başladığı tıp fakültesinin kurulduğu gün olarak kabul edilir. Türkiye’de ilk kez 1. Dünya savaşı sonunda işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Bu yıl 100. kez kutlanacak olan 14 Mart, esarete karşı verilen mücadelenin tarihidir. Bugün her türlü kötü koşulda hastalarının hayatlarını kurtarmaya çalışan hekimlere bir saygı günü olarak algılanan bir gündür. Diğer ülkelerde ise tıp bayramının kutlanması, o ülkelerdeki tıpla ilgili önemli tarihlerde yapılmaktadır.

Hekimlik sadece bir meslek değil bir yaşam şeklidir. Yaşamı sevmek, farklı olana saygı göstermek ve bir ömür boyu özverili ve disiplinli çalışmak, bu yaşam şeklinin en temel nitelikleridir.

Biz tıp fakültemizde 17 değişik ulustan öğrencimize sadece tıp eğitimi vermiyor, onların kendi kültürlerini arkadaşlarıyla paylaşmalarını, genç yaşlarda hoşgörü, empati, iletişim becerileri, stres yönetimi, geleceği planlama, yardımseverlik gibi çok önemli özellikler kazanmalarına yardımcı oluyoruz. En modern Tıp Eğitimi metodolojilerini takip ederek öğrencilerimizi güncel eğitimle eğitiyoruz. Geçen yıl ilk mezunlarımızı verirken her mezunumuz adına birer zeytin fidanı dikmiştik. Bu yıl da Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde fakültemiz adına bir koruluk oluşturuyoruz.

Kanserin kayıtlanması amacıyla 2013 yılında TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti ve TC Kanser Dairesi desteği ile başlatılan, KKTC Sağlık Bakanlığı ile ortak projemiz ise başarıyla yürütülmektedir. Bu çerçevede, “Kanserin Zorunlu Bildirimi”ne ilişkin yasa tasarısı Meclis’te görüşülmek üzere sunulmuş, Kanser İzleme Danışma ve Eğitim Merkezi (KİDEM) kurulmuş ve Ulusal Kanser Danışma Kurulu (UKDK) oluşturulmuştur. Ayrıca bu yıl, kanserle ilgili toplumsal farkındalığı artırmak ve konuyla ilgili topluma yönelik çok daha kapsamlı eğitimler düzenledik. Ayrıca, 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda kanser kayıtçılığının ilk verilerini açıklamayı planlamaktayız.

Günümüzde sağlık hizmetinin yerel ve küresel boyutu bir tıp fakültesi mezunundan beklenilen yeterliliklerin sayısını ve niteliğini artırmıştır. Artık tıp fakülteleri her geçen yıl kendini daha da hissettiren küreselleşmenin sonucu olarak, toplumların yerel ve ulusal sağlık sorunlarına nitelikli çözümler üretebilecek yetkinlikte tıp hekimleri yetiştirmeyi hedeflemek zorundadırlar. Bu bilinç ve sorumluk çerçevesinde hareket eden Fakültemiz’de de kanıta dayalı tıp uygulamalarından ekip çalışması ve insani değerlere kadar uzanan 14 yeterlilik çerçevesinde uluslararası nitelikte zengin ve kapsamlı bir eğitim programı uygulanmaktadır. Tıp Fakülesi mezunundan beklenilen yeterlilikler kendine güvenen, empati kurabilen, insancıl, dürüst, saygılı, dikkatli, profesyonel, sağlık savunucusu, ekip üyesi, danışman, yönetici ve lider, bilim insanı, iletişimci olmasıdır. Öğrencilerimize kendilerini geliştirmeleri için yerel ve uluslararası imkanlar sunmak adına yoğun bir çaba gösterilmektedir.

Yaşamın biz insanlara bir armağan olduğunu ve onu yüceltmek ve zenginleştirmek amacımızı bir an olsun unutmadan daha iyi bir geleceği hep beraber hazırlamak ümidiyle Tıp Bayramı’nızı kutlarım."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ Giriş ve Burs Sınavı 2 Haziran'da yapılacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Giriş ve Burs Sınavı 2 Haziran Pazar günü LAÜ Kampüsü’nde saat 10:00’da yapılacak.
Kolej Giriş Sınavı sonuçları açıklandı
image Kolej Giriş Sınavlarının 2'nci basamağı bugün yapıldı ve sonuçlar açıklandı.
DAÜ PER-SEN, müdürlük münhallerini eleştirdi, sorumlular hakkında hukuki süre...
image Doğu Akdeniz Üniversitesi Personel Sendikası (DAÜ PER-SEN) , müdürlük münhalleri için 24 Mayıs Cuma günü adaylara sınav çağrısı yapıldığını belirterek, "münhalin zamanlamasının, iç huzuru bozacak şekilde tartışma orta...