Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Mart 2019, Perşembe 11:57
banner

UKÜ'lü akademisyen Dr. Işık, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

UKÜ'lü akademisyen Dr. Işık, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Diyaliz Programı Sorumlusu Dr. İpek Nurdan Işık,14 Mart Tıp Bayramı kapsamında Hipokrat’ın “Tıp bir sanattır” sözünü hatırlatarak, hekimlik mesleğinin kutsal olduğunu belirtti.
Paylaş  
2
2
2
0

Dr. Işık, Modern Tıp Eğitimi’ninII. Mahmut döneminde14 Mart 1827’de başladığını bildirerek, ilk Tıp Bayramı’nın 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 14 Mart 1919 yılında kutlandığını açıkladı.

Hekimlerin Tıp Bayramı’nı da içine alan Sağlık Haftası’nda ülkenin sağlık sorunlarını, çözüm yollarını, önerilerini sundukları ve özlük haklarına dikkat çektiklerini dile getiren Işık, geleneksel tıp balosu düzenlenerek, kendilerine ait zaman, moral, motivasyon kazanmayı hedeflediklerini aktardı.

Dr. Işık, doktorların, hastalığı tedavi etmenin, hayata sağlık getirmenin ve umutsuz olunduğunda insanların yanında olabilecek sihirli güçlerle donatıldığını dile getirerek, hastaların da hemen hemen hiçbir meslek üyesinin göremediği sevgiyi ve saygıyı sergilediklerini ifade etti.

Günümüzde hekimlere yönelik birçok olumsuz yorumun da geldiğini belirten Işık, bunlara rağmen hastaların karşılık beklemeden dertlerine derman olan hekimlerin değerlerini çok iyi bildiklerini,kendi kültürü içinde hekimine ve hizmet aldığı kuruma da bu duyguları yansıttıklarını sözlerine ekledi.

Dr. Işık son olarak, “Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakârca çalışan, sağlık alanında değerli katkılarda bulunan doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'de Filistin Gecesi coşkuyla kutlandı
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uluslararası Merkez tarafından düzenlenen “Filistin Gecesi” coşkuyla kutlandı.
DAÜ Hemşirelik Bölümü'nden down sendromu farkındalık günü etkinliği
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü tarafından, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısı ile farkındalık çalışmalarına destek vermek amacıyla etkinlik düzenlendi.
DAÜ Özay Oral Kütüphanesi Müdür Vekili Soykan, Kütüphane Haftası dolayısıyla ...
image DAÜ Özay Oral Kütüphanesi Müdür Vekili Osman Soykan, Kütüphane Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu.