Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Mart 2019, Perşembe 18:10
banner

UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü 'kan bağışı' konusunda bilgilendirme semineri düzenledi

UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü 'kan bağışı' konusunda bilgilendirme semineri düzenlediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi bünyesinde bulunan Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü'ne bağlı Kızılay Öğrenci Kulübü tarafından öğrencilere kan bağışında farkındalık kazandırmak adına "Kan Bağışına Yönelik Bilgilendirme" semineri gerçekleştirildi.
Paylaş  
4
4
4
0

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Kan Bağışı Birim Şefi Gizem Özşen, kan bağışının önemini ve yapılan işlemleri öğrencilere aktararak,Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın kan bağış oranlarının düşüklüğüne dikkat çekti.

Kan bağışında yaşanabilecek olası semptomlar hakkında bilgi veren Özşen, kan alma işleminin hemen ardından ayağa kalkılmaması gerektiğini belirtti. Gizem Özşen, kan alma işleminin 8-10 dakika sürdüğünü ve herhangi bir bulaşıcı hastalık riski taşımadığını da kaydetti.

Şef Gizem Özşen kan verebilecek kişiler hakkında bilgilendirme yaparak, “18-65 yaş aralığında bulunan, 50 kilo üstü her sağlıklı birey kan bağışı yapabilir. Sadece en az üç saat önce tam bir öğün yemesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü Başkanı Melis Tek, KKTC’de bulunan kan bağışının yetersiz olduğunun altını çizerek, düzenli kan bağışçısı olmanın önemine dikkat çekti. Melis Tek, öğrencilere bu farkındalığı yaymak ve bilinçlendirmek adına etkinliği organize ettiklerini de açıkladı. 

Melis Tek, erkeklerin 3, kadınların ise 4 ayda bir kan bağışında bulunmaları tavsiyesinde bulunarak, “Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile beraber yaptığımız ortak çalışma sonucunda üniversitelerde kan bağışı farkındalığını ve sürekliliğini yaymayı hedefliyoruz” dedi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminer, soru cevapların ardından Kızılay Öğrenci Kulübü Başkanı Melis Tek’in Gizem Özşen’e teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Polis Genel Müdürlüğü, eğitim öğretim yılı öncesi uyarılarda bulundu
image Polis Genel Müdürlüğü (PGM) Trafik Müdürlüğü, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının yarın başlayacak olması nedeniyle uyarılarda bulundu.
KTÖS yarın öğretmen yetersizliği ile ilgili toplantı yapacak
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yarın öğretmen yetersizliği ve diğer alt yapı sorunları ile ilgili bir basın toplantısı yapacak.
Girne Belediye Başkanı Güngördü: "En önemli yatırım eğitime yapılandır"
image Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye olarak 5 yıl içinde bölge okullarına yaklaşık 2 milyon 200 TL’binlik yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.