Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Mart 2019, Cuma 12:59
banner

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, dünya devleri arasında

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, dünya devleri arasındaKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) tek Fizik ve Kimya Bölümü'nü bünyesinde barındıran, aynı zamanda ülkedeki iki Matematik Bölümü'nden birine sahip olan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, dünya devleri arasına girerek kalitesini bir kez daha kanıtladı.
Paylaş  
5
4
4
0

KKTC’deki lider pozisyonunun yanında, güçlü akademik kadrosuyla İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kurulu Times Higher Education (THE) tarafından 2019 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan Fizik, Matematik ve Kimya bölümlerinin, katkı koydukları “Physical Sciences” kategorisinde 501-600 bandında yer almaya layık görüldü. DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, elde ettiği bu derece ile ilgili kategoride, Türkiye üniversiteleri arasında ise 5. sırada yer almış oldu.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi DekanıProf. Dr. Mehmet Ali Özarslan, Nature Index sıralamalarında son 3 yılda ulaşılan derecelerle birlikte, dünyaca otoritesi kabul gören THE’den elde edilen bu başarının, Fakülte’de yüksek standartlarda verilen eğitimin kalitesininen önemli göstergesi olduğunubelirterek, bu başarıların artarak devam edeceğini vurguladı.

4000’in Üzerinde Mezun

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, 1986 yılında Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün, DAÜ adını alarak bir devlet üniversitesine dönüştürüldüğü yıl kurulan üç fakülteden biri konumunda bulunuyor. Bugüne kadar yaklaşık 4000’in üzerinde mezun veren fakülteden mezun olan öğrenciler; Amerika'dan Avustralya’ya, Avrupa’dan Asya’ya ve Afrika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada akademik ve iş kariyerlerine başarıyla devam ediyor.1989 yılında kurulmuş olan Fizik ve Kimya Bölümleri, DAÜ’de iki önemli görev üstlenerek KKTC’debu alanlarda ortaya çıkan gereksinimlere yanıt veriyor. Fizik ve Kimya Bölümleri, öğrencilerine tezli yüksek lisans ve doktora programları imkanı da sunuyor.

Diğer yandan, Türkiye ve adada İngilizce dilde eğitim veren tek Aktüerya Bilimleri Programı’na sahip Matematik Bölümü ise, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri lisans programının yanı sıra; Enformasyon Sistemleri tezsiz yüksek lisans programı, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar tezli yüksek lisans programı, Matematik doktora programı ve Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri doktora programları ile dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerine eğitim veriyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'de, "Dünya Hemşireler Haftası" kapsamında kutlama etkinliği düzenlendi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle "Dünya Hemşireler Haftası Seminerleri" kutlama programı düzenlendi.
LAÜ Masa Tenisi Takımı Şampiyon
image Lefke Avrupa Üniversitesi Masa Tenisi Takımı 17 ve 18 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul'da yapılan Türkiye 2. Lig Play-off maçları sonrası yenilgisiz lider olarak 1. Lig'e yükselerek şampiyon oldu.
KTÖS: "Özyiğit büyük konuştu, mevcut okulların ihtiyaçları bile karşılanmadı"
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), dörtlü koalisyonun hiçbir ödevini yapmadığını ve Eğitim Bakanlığı'nın hükümet edilen süre sonunda kötü ve başarısız bir performans ortaya koyduğunu öne sürdü.