Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Nisan 2019, Cumartesi 10:55
banner

UKÜ'lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Haftası kapsamında mesaj yayımladı

UKÜ'lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Haftası kapsamında mesaj yayımladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nimet Sevgi Gençalp, "Dünya Sağlık Haftası" kapsamında sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı olarak tanımlanan bireyin sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekti.
Paylaş  
5
6
5
0

Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 7 Nisan 1948 yılında kurulması nedeniyle her yıl 7 Nisan tarihinde Dünya Sağlık Günü’nün çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirtti. Bütün dünya ülkelerinin daha sağlıklı koşullarda yaşaması ve sağlıklı toplumlar yaratılması için DS֒nün kurulduğunu açıklayan Gençalp, sağlık kavramını ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımladı.

Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Örgütü’nün2019 Dünya Sağlık Günü ve Haftası temasını “Evrensel sağlık; herkes, her yerde” (Universal healthcoverage; everyone, everywhere) olarak belirlediğini de dile getirerek, bu çerçevede “Herkes İçin Sağlık (HealthforAll)” sloganı ile bu yılki kampanyanın yürütüleceğini de bildirdi. Kampanyanın tüm bireylerin maddi sıkıntıyla karşı karşıya kalmadan, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini almalarını hedeflediğine dikkat çeken Gençalp, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, korunma, tedavi, rehabilitasyon, geçici bakım ve temel sağlık hizmetlerinin sağlanacağını kaydetti.

Yrd. Doç Dr. Gençalp, DSÖ tarafından her yıl tehditlereyönelik 5 yıllık plan ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlandığını bildirerek, hava kirliliği, insani krizler ve aşı olmayı reddeden bireylerin 2019’da küresel anlamda insan sağlığını tehlikeye düşürecek tehditler arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Binlerce üniversite öğrencisi bu haberi bekliyordu! Denklikle ilgili belirsiz...
image Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında mutabakat imzalandı.
LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 'sarsma masası' tasarladı
image Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, deprem mühendisliği alanında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak sarsma masası tasarlayarak, başarılı bir çalışma ortaya koydu.
Eczacılık, sürekli gelişim gerektiren bir meslek dalıdır
image Sağlık sektörünün temel gereksinimi olan ecza ürünlerinin; araştırma evresinden, sunum evresine kadar sorumlu meslek grubu 'Eczacılık', insanlık tarihinin en eski iş kollarından biri olarak kabul görüyor. Ecza; yaşamı...