Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Nisan 2019, Cumartesi 10:55
banner

UKÜ'lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Haftası kapsamında mesaj yayımladı

UKÜ'lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Haftası kapsamında mesaj yayımladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nimet Sevgi Gençalp, "Dünya Sağlık Haftası" kapsamında sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı olarak tanımlanan bireyin sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekti.
Paylaş  
5
6
5
0

Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 7 Nisan 1948 yılında kurulması nedeniyle her yıl 7 Nisan tarihinde Dünya Sağlık Günü’nün çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirtti. Bütün dünya ülkelerinin daha sağlıklı koşullarda yaşaması ve sağlıklı toplumlar yaratılması için DS֒nün kurulduğunu açıklayan Gençalp, sağlık kavramını ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımladı.

Yrd. Doç. Dr. Gençalp, Dünya Sağlık Örgütü’nün2019 Dünya Sağlık Günü ve Haftası temasını “Evrensel sağlık; herkes, her yerde” (Universal healthcoverage; everyone, everywhere) olarak belirlediğini de dile getirerek, bu çerçevede “Herkes İçin Sağlık (HealthforAll)” sloganı ile bu yılki kampanyanın yürütüleceğini de bildirdi. Kampanyanın tüm bireylerin maddi sıkıntıyla karşı karşıya kalmadan, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini almalarını hedeflediğine dikkat çeken Gençalp, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, korunma, tedavi, rehabilitasyon, geçici bakım ve temel sağlık hizmetlerinin sağlanacağını kaydetti.

Yrd. Doç Dr. Gençalp, DSÖ tarafından her yıl tehditlereyönelik 5 yıllık plan ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlandığını bildirerek, hava kirliliği, insani krizler ve aşı olmayı reddeden bireylerin 2019’da küresel anlamda insan sağlığını tehlikeye düşürecek tehditler arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hakem Yetiştirme ve Geliştirme Semineri başladı
image KKTC Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen 'Hakem Yetiştirme ve Geliştirme Semineri' 22 Nisan Pazartesi günü başladı. Cuma günü tamamlanacak olan seminer, iki kısımda gerçekleştiriliyor. Seminer KKTC Atletizm Fed...
LAÜ'de tohumun önemi, takası, bankası ve koruması konuşulacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından "Tohum; Mucizevi Yaşam Kaynağı" konulu konferans gerçekleşecek.
UKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri beyaz önlüklerini törenle giyiyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu tarafından  25 Nisan Perşembe günü Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlenecek.  Öğrenci...