Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 8 Nisan 2019, Pazartesi 10:45
banner

Kıbrıs İlim Üniversitesi'nde "Özgür İrade: Ben ve Öteki" söyleşisi gerçekleştirildi

Kıbrıs İlim Üniversitesi'nde Özgür İrade: Ben ve Öteki söyleşisi gerçekleştirildiKıbrıs İlim Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi ile PDR Öğrenci Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği, Uzm. Klinik Psk. Yeliz Börekçi'nin konuşmacı olarak katıldığı ''Özgür İrade: Ben ve Öteki'' konulu söyleşi KİÜ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Paylaş  
2
3
1
0

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG BÖREKÇİ’DEN ÖZGÜR İRADE KAVRAMI

Uzm. Klinik Psk. Börekçi, söyleşiye başlamadan önce katılımcılara “Kimler özgür iradesiyle geldi?” , “Kimler özgür iradesiyle gelmedi?” şeklinde bir soru yöneltti. Özgür iradenin, “ben” ve “öteki” olmak üzere iki kısımdan oluştuğuna dikkat çekti.

Uzm. Klinik Psk. Börekçi, gerçekleştirdiği söyleşide özgür irade kavramının detaylarına yer verdi.

Gerçeğe ulaşma kavramı ilegörme duyusunu ele aldığımız takdirde örneğin; bir odada oturan bir bey, perde, halı, duvar ve tablo nesnelerinden oluştuğunu düşünürsek, bu nesneler öncelikle retinaya düşer ve görme merkezimiz aracılığıyla karar alır. Dolayısıyla bu yapıyı işlemlerken dünyaya geldiğimizde boş bir yapı ile gelmediğimize ve algoritmik bir yapı ile dünyaya geldiğimize ve bu algoritmanın dünyayı okumamıza yardımcı olduğuna değindi.

Börekçi, özgür iradenin, seçtiklerimiz ve seçemediklerimiz arasında olduğuna dikkat çekti.

ÖZGÜR İRADEMİZİN SINIRLARINI KEŞFETMEK İÇİN BAŞVURABİLECEĞİMİZ YÖNTEMLER

Freud’unPsikanalitik Kuramlarından; topoğrafik kuramın bilinç, bilinç öncesi ve bilinç dışı kavramlardan oluştuğuna, yapısal kuramın id,ego,süperego ve psikoseksüel kuramın oral dönem, anal dönem, fallik dönem, latent (gizil) dönemleri içerdiği konularına yer verdi. Psikoseksüel gelişimde dikkat edilmesi gereken kısımlara değindi.

UZM. KLİNİK PSK. BÖREKÇİ:

“Oral karakterin göstediği özellikler; gece korkuları, okul korkusu ya da uyumsuzluk, yeme bozukluklar, isteme zorlukları, danışma ihtiyacı ve önemli konularda başkalarına bırakma alışkanlığıdır. Anal karakterin gösterdiği özellik ise; batıl inançlar, majik düşünceler, düzenlilik, tertiplilik, mükemmeliyetçilik, planlı ve programlı olmaktır” diyerek oral ve anal dönemin karakteristik özelliklerinin içeriklerini açıkladı.

Histrionik karakteri konu alan Börekçi, bu karaktere sahip kız çocuğunun babasına, erkek çocuğun ise annesine düşkün olmasının kaçınılmaz olduğuna değindi. Ayrıca narsistik özelliğe sahip insanlar ile empatik yoksunluğu olan insanların özelliklerine değinen Börekçi, empatik yoksunluğu olan insanların özgür irade ile karar alamayacağını vurguladı.

Uzm. Klinik Psk. Börekçi, özgür irade sandığımız şeyin bir kısmı, dünyaya geldiğimizde, gerçekliği yakalamak için sistemimize yüklü olan yazılım, birazı fizyoloji, birazı da ötekiyle kurduğumuz ilişkiler içinde şekillenen inanç ve davranış kalıplarımız olduğunu belirterek sözlerine son verdi. Söyleşi soru-cevap kısmının ardından, konuşmacıya plaket takdimi ile son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uluslararası Final Üniversitesi ile Esentepe İlkokulu 23 Nisan şenlikleri düz...
image Uluslararası Final Üniversitesi ile Esentepe İlkokulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri düzenlendi.
Hakem Yetiştirme ve Geliştirme Semineri başladı
image KKTC Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen 'Hakem Yetiştirme ve Geliştirme Semineri' 22 Nisan Pazartesi günü başladı. Cuma günü tamamlanacak olan seminer, iki kısımda gerçekleştiriliyor. Seminer KKTC Atletizm Fed...
LAÜ'de tohumun önemi, takası, bankası ve koruması konuşulacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından "Tohum; Mucizevi Yaşam Kaynağı" konulu konferans gerçekleşecek.