Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Nisan 2019, Çarşamba 09:36
banner

LAÜ'de "psikoloji uygulamalarında etik ihlaller" tartışıldı

LAÜ'de psikoloji uygulamalarında etik ihlaller tartışıldıLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından “Psikoloji Uygulamalarında Etik Yansımalar” konulu atölye çalışması düzenlendi. Çalışma LAÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemaliye Direktör ve Öğretim Görevlisi Dilem Öke tarafından yürütüldü.
Paylaş  
2
3
2
0

PSİKOLOJİ ÖĞRENCİLERİ ALANDA YAPILAN DENEYSEL ÇALIŞMALARI ETİK İLKELER ÇERÇEVESİNDE İNCELİYOR

Öke, sosyal psikoloji alanında geçmişten günümüze birçok değerli deneysel çalışmanın yapıldığını ve öğrencilerin deneyleri araştırıp makalelerini okumasının psikoloji bilimini anlamada önemli olduğunu bildirdi.

Etik ilkelere vurgu yapan Direktör ise, etik ilkelerin meslektaşların ortak değerlerini belirlediğini, hem meslektaşları hem de hizmet verilen kişileri korumada önemli olduğunu ifade etti.

Psikologların etik ilkeleri bilip bu ilkeler doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğine dikkat çeken Direktör, araştırma etiğine uyulmayan uygulamaların zararlarının geri döndürülemez oluşu konusunda öğrencilerine uyarıda bulundu.

ÖĞRENCİLER ARAŞTIRMALARI SUNUP ELEŞTİRDİ

Çalışmada, LAÜ Psikoloji Bölümü 2. sınıf öğrencileri Psikoloji Bilimi içerisinde yer alan deneysel araştırmaları aktarırken, 4. sınıf öğrencileri ise aktarılan deneysel çalışmaları etik ilkeler çerçevesinde irdelediler. Aktarılan deneysel çalışmalarda yapılan etik ihlaller konuşulurken, etik ilkelere uyularak nasıl gerçekleştirilebilecekleri de tartışıldı.

16 farklı sosyal psikoloji deneyinin konuşulduğuçalışmada sırasıyla Milgram’ın Deneyi, Canavar Deneyi, Carslberg Deneyi, Şerif’in Hırsızlar Mağrası Deneyi, Marsmellow Deneyi, Asch’ın Otokinetik Etki Deneyi,  Stanford Hapishanesi Deneyi, Küçük Albert Deneyi, Ape ve Çocuk Deneyi, Beş Maymun Deneyi, Beyin Yıkama ve Etkileme Deneyi, 3. Dalga Deneyi, Bandura’nın Bobo Doll Deneyi, Festinger’in Bilişsel Uyumsuzluk Deneyi ve son olarak Harry Harlow’un Sahte Anne Deneyi tartışıldı.

Deneylerdeki aşamaların fayda-zarar dengesinin göz önünde bulundurulduğuçalışmada insanlara ve hayvanlara verilen zararın büyüklüğü, bilimsel etiğin önemi ortaya konuldu.

Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği’nin yanı sıra Helsinki Deklarasyonu ve Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin de araştırma yapacak psikolog adaylarına yol gösterici olacağı aktarıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uluslararası Final Üniversitesi ile Esentepe İlkokulu 23 Nisan şenlikleri düz...
image Uluslararası Final Üniversitesi ile Esentepe İlkokulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri düzenlendi.
Hakem Yetiştirme ve Geliştirme Semineri başladı
image KKTC Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen 'Hakem Yetiştirme ve Geliştirme Semineri' 22 Nisan Pazartesi günü başladı. Cuma günü tamamlanacak olan seminer, iki kısımda gerçekleştiriliyor. Seminer KKTC Atletizm Fed...
LAÜ'de tohumun önemi, takası, bankası ve koruması konuşulacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından "Tohum; Mucizevi Yaşam Kaynağı" konulu konferans gerçekleşecek.