Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Nisan 2019, Çarşamba 09:24
banner

UKÜ'de "4. Öğrenci Akademik Gelişim Çalıştayı" gerçekleştirildi

UKÜ'de 4. Öğrenci Akademik Gelişim Çalıştayı gerçekleştirildiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen 4. Öğrenci Akademik Gelişim Çalıştayı, "Eski Türk Edebiyatı" ve "Dil" araştırmalarını kapsayan iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.
Paylaş  
2
3
2
0

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, “Eski Türk Edebiyatı Araştırmalarının Üç Büyük Çınarı” ve “Anadolu Ağız Araştırmalarının Üç Büyük Temsilcisi” başlıkları kapsamında tespit ettikleri genel değerlendirmeleriöğrenci ve akademisyenlerle paylaştılar.

Öğretim Görevlisi Dr. Gülden Sarı Kanlıay, koordinatörlüğünde gerçekleşen birinci oturumda bölüm öğrencilerinden Emine Koca, oturum başkanlığı yaptı. Eski Türk Edebiyatı araştırmalarında birçok ilke imza atan Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuat Köprülü, Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan ve Prof. Dr. Haluk İpekten’in yaptığı çalışmaların ele alındığı oturumda, Fadime Çetin, Adem Çelen ve Muhammed Tevfik Bircan değerlendirmelerini sundu.

İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gürkan Gümüşatam’ın danışmanlığını yürüttüğü oturumda“Anadolu Ağız Araştırmalarının Üç Büyük Temsilcisi”  başlığıyla ağız araştırmalarının başlangıç ve gelişim süreci üzerinde duruldu.Moderatörlüğünü Mustafa Furkan Çelik’in yaptığı ikinci oturumda konuşmacı olan Ali Işık, Güler Beyza Yonucu, Orçun Onaral, alanlarında emek vermiş Prof. Dr. Ahmet Caferoğlu, Prof. Dr. Zeynep Korkmaz ve Prof. Dr. Leyla Karahan’ın araştırmaları hakkındaki tespitlerini irdelediler.

Etkinlikte konuşan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, Türkoloji’nin temel kaynaklarının ortaya konulduğunu dile getirerek, öğrencilerin uygulamaya yönelik ders dışı akademik çalışmalarda kendi birikimlerini sunduklarını kaydetti. Prof. Dr. Karadağ, etkinliğin alınan olumlu dönütlerle birlikte öğrencilerin kişisel gelişimlerine faydalı olduğunu aktararak, bu tür çalışmalara öğrencilerle iş birliği içerisinde devam edileceğini de kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Binlerce üniversite öğrencisi bu haberi bekliyordu! Denklikle ilgili belirsiz...
image Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında mutabakat imzalandı.
LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 'sarsma masası' tasarladı
image Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, deprem mühendisliği alanında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak sarsma masası tasarlayarak, başarılı bir çalışma ortaya koydu.
Eczacılık, sürekli gelişim gerektiren bir meslek dalıdır
image Sağlık sektörünün temel gereksinimi olan ecza ürünlerinin; araştırma evresinden, sunum evresine kadar sorumlu meslek grubu 'Eczacılık', insanlık tarihinin en eski iş kollarından biri olarak kabul görüyor. Ecza; yaşamı...