Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Nisan 2019, Perşembe 11:25
banner

"Her Yerde Opera" etkinliği Lefke Gazi Lisesi'nde gerçekleştirildi

Her Yerde Opera etkinliği Lefke Gazi Lisesi'nde gerçekleştirildiMilli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi uhdesinde oluşturulmaya başlanan Devlet Opera ve Balesi’nin, kuruluş ile ilgili yasa çalışmaları sürdürülürken, sanatsal çalışmaları da fiilen devam ediyor.
Paylaş  
2
3
1
0

Geçtiğimiz haftalarda Erenköy Lisesi’nde ilki gerçekleştirilen “Her Yerde Opera” etkinliği bu kez Lefke Gazi Lisesi’ndeki öğrencilerle buluştu.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, ülkemiz sanatseverlerinin opera ve bale sanatından yoksun kalmaması ve bu sanat dallarının öğrencilere tanıtılıp sevdirilmesi amacıyla eğitim ve konserlerden oluşan etkinlik programı çerçevesinde “Her Yerde Opera” okullara taşınmaya devam ediyor.

Eğitim etkinlikleri kapsamında Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları ile birlikte Kültür Dairesi Opera Sanatçıları Sermin Dikmen Töre ve Tuğrul Enver Töre ile Piyanist Narden Sonel 9 Nisan 2019 tarihinde Lefke Gazi Lisesi’ni ziyaret ederek “Her Yerde Opera” etkinliğini gerçekleştirdiler.

LEFKE GAZİ LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN İLGİ ÇEKİCİ SORULAR…

Öğrencilerle opera sanatçılarının buluşturulduğu, opera ve çok sesli müzik kültürünün tanıtıldığı etkinlikte öğrencilerle opera hakkında bir söyleşi yapılarak, insan sesi renkleri tanıtıldı ve örnekler seslendirildi. Lefke Gazi Lisesi öğrencileri ilgiyle izledikleri sunumun ardından, Soprano Sermin Dikmen Töre ve Bariton Tuğrul Enver Töre’ye merak ettikleri soruları sorma imkanı da buldular. Öğrencilerden gelen sorular arasında, “Niye söylerken dudaklar o şekilde?” “Kocaman salonlarda mikrofon kullanıyor musunuz?” “Bardak çatlatma olayı var mı?” gibi sorular yer aldı. Öğrencilerin sorularına zevkle yanıt veren opera sanatçıları ses frekanslarını doğru yakalayabilmek için dudakların o şekilde olduğunu, büyük salonlarda mikrofon kullanıldığını ve çıplak sesle cam kırılabilinecek sese ulaşmanın çok zor olduğunu söylediler.

Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları öğrencilerin gösterdikleri büyük ilgiden çok etkilendiklerini ve amaçlarına ulaştıklarını hissettiklerini ifade etti. Hamzaoğulları, ikincisini Lefke Gazi Lisesi’nde gerçekleştirdikleri “Her Yerde Opera” etkinliğini iki haftada bir belirlenecek okullara taşıyacaklarını da belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'nün Yerleştirme ve Burs Sınavı'na rekor katılım
image UKÜ Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı rekor katılım ile gerçekleşti.
LAÜ'de mezuniyet heyecanı başladı: Tören 27 Haziran'da
image Lefke Avrupa Üniversitesi'nin 26'ıncı döneminde mezun durumunda olan öğrenciler 27 Haziran'da kep atacak.
Final Üniversitesi, Genç Gazeteciler Eğitim Programı'na ev sahipliği yapıyor
image Final Üniversitesi, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu'nun (FIJET) Genç Gazeteciler Eğitim Programı 2019’a ev sahipliği yapıyor. FIJET Genç Gazeteciler Eğitim Programı’na bu yıl Bulgaristan, Fas, Hırva...