Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 12 Nisan 2019, Cuma 09:20
banner

Kıbrıs İlim Üniversitesi'nde "Kıbrıs Söyleşileri-1" etkinliği düzenlendi

Kıbrıs İlim Üniversitesi'nde Kıbrıs Söyleşileri-1 etkinliği düzenlendiKıbrıs İlim Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (KİÜ-KIBAM) tarafından planlanan ve belli periyotlarla devam edecek olan Kıbrıs Söyleşileri'nin ilki "Kıbrıs Sorunu ve Güncel Gelişmeler’’ başlığıyla dün gerçekleştirildi.
Paylaş  
4
4
2
0

KİÜ'de gerçekleştirilen "Kıbrıs Sorunu ve Güncel Gelişmeler" adlı konferansa Demirören Haber Ajansı Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan'in konuk oldu. Söz konusu konferans, T.C. ve KKTC’nin kuruluş sürecinde hayatlarını kaybeden şehitlerin manevi huzurunda yapılan saygı duruşu ve sonrasında coşkuyla söylenen İstiklal Marşı ile başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. A. Bülend Göksel, KİÜ-KIBAM faaliyetleri ve Kıbrıs Söyleşileri etkinliği ile ilgili bir konuşma yaptı.

Daha sonra söz alan KİÜ-KIBAM Md. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Balyemez, Kıbrıs Araştırma Merkezi’nin kuruluş amaçları ve bu doğrultuda bugüne kadar icra edilen faaliyetlerden bahsettikten sonra Kıbrıs sorununun kronolojik gelişimiyle ilgili özet bir bilgilendirme yaptı.

KARAHASAN: ‘’LİDERLER DEĞİŞSE DE SÖZLER DEĞİŞMİYOR’’

Kıbrıs Söyleşileri etkinliğinin konuğu Demirören Haber Ajansı Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren artan girişimler ile Kıbrıs adası çevresindeki hidrokarbon arama faaliyetleri hakkında güncel gelişmelerden bahsetti. Annan Planı sürecinde, Kıbrıslı Türklerin Türkler karşısında çok iyi çalıştığını, KKTC’yi yöneten liderlerin veya yöneticilerin kim olursa olsun bu süreci iyi yönetemediklerini ifade etti. Bir gazeteci olarak, 2003 ve 2004 yıllarında ülkede çok ciddi değişimler olduğuna ve bu değişimler yaşanırken birçok insanı kırarak bu süreçlere gelindiğine vurgu yaptı. Taraf olmadığını, doğru ne ise her zaman onu yaptığını belirten Karahasan adanın iki tarafında da görüşmediği ve röportaj yapmadığı kimse kalmadığını belirtti.

Kıbrıs Söyleşileri etkinliğinin son bölümünde ise konuk Sefa Karahasan,  katılımcılar tarafından kendisine sorulan soruları cevapladı. Etkinlik Sefa Karahasan’a verilen Teşekkür Belgesiyle Sona Erdi. Kıbrıs İlim Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (KİÜ-KIBAM) tarafından gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında bu tür güncel sorunlar ele alınmaya ve katılımcılar bilgilendirilmeye devam edecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İç Mimar Dündar Özişlek, DAÜ İç Mimarlık Bölümü öğrencileri ile buluştu
image İç Mimar Dündar Özişlek, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İç Mimarlık Bölümü öğrencileriyle bir araya geldi.
LGS sonuçları açıklandı
image 1 Haziran'da yapılan LGS sonuçları açıklandı.
LAÜ'lü öğrenciler Perşembe günü mezuniyet heyecanı yaşayacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mezuniyet Töreni 27 Haziran Perşembe günü yapılıyor.