Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 20 Nisan 2019, Cumartesi 10:33
banner

UKÜ Tıp Fakültesi, öğrenci kabulüne başlıyor

UKÜ Tıp Fakültesi, öğrenci kabulüne başlıyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Tıp Fakültesi, ilk öğrencilerini 2019-2020 Akademik yılı Güz dönemi itibariyle almaya başlıyor. Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından onaylı programın, eğitim dili İngilizce olacak.
Paylaş  
6
7
5
0

UKÜ Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Güldal Mehmetçik, programın eğitim-öğretim dilinin tamamen İngilizce olduğunu belirterek, hazırlık dışındaki altı yıllık tıp eğitiminin klinik öncesi dönemini oluşturan ilk üç yılında dinamik ve her biri alanında deneyimli, seçkin öğretim üyelerinden oluşan bir kadro tarafından verileceğini kaydetti. UKܒnün alanında uzman kadrosu ileklinik öncesi teorik bilgileri oluşturan temel eğitim verileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmetçik, eğitimin temel bilimlerle klinik birimlerin entegre edilmiş şekliyle öğrenci merkezli olarak yürütüleceğini de açıkladı.

Mehmetçik, Tıp Eğitimi süresince gerçekleştirilecek uygulamaların üniversite bünyesinde bulunan en son teknoloji ile hazırlanmış laboratuvarlarda, kadavra üzerinde ve insan dokusuna en yakın maketlerle yapılacağını aktararak, programın etkileşimi sağlayan öğrenme yöntemlerinin de dâhil edilmesiyle hazırlandığını açıkladı.

Prof. Dr. Güldal Mehmetçik, programın 4. ve 5. yıllarında ise klinik eğitiminverileceğini, teorik derslerin yanı sırastajlarda hasta başı eğitim, klinik vizite, hasta hazırlama, poliklinik vizite, ameliyathanede gözlem, klinikler arası ortak toplantı, seminer ve makale saatlerinin yer alacağını bildirdi.

Programın klinik staj dönemi olan 6. yılında ise hekim adaylarına evrensel düzeyin yanı sıra, ülke koşullarının gerektirdiği tüm bilgi ve becerilerin, koruyucu hekimlik ilkeleriyle birlikteöğretileceğini aktaran Mehmetçik,ayrıca öğrencilerin kendilerinden sorumlu öğretim üyeleri gözetiminde tüm klinik çalışmalarda aktif rol ve sorumluluk alacağına da dikkat çekti. Prof. Dr. Mehmetçik, aday öğrencilerin Tıp doktorluğuna doğru attığı son adımda,beş yıl boyunca öğrendiklerini gözetim altında da uygulama şansı bulacaklarını kaydetti.

Prof. Dr. Güldal Mehmetçik, öğrencilerin uygulamalı klinik eğitimlerinin bir kısmınıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile anlaşmalıDr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve tüm KKTC devlet hastanelerinde, Kolan British Hospital’da ve Türkiye’deki bazı hastanelerdegerçekleştireceklerini de açıkladı. Hastanelerdeki klinik eğitimler sırasında, öğrencilere UKÜ Tıp Fakültesi bünyesinde yer alan öğretim üyelerininrehberlik edeceklerine de değinen Mehmetçik, UKÜ Tıp Fakültesi’nden mezun olacak öğrencilerin tüm dünyada pratisyen hekimlik veya uzmanlık eğitimini tamamlayarak,uzman hekimlik yapabileceklerini, yüksek lisans ve doktora programlarına da katılarak, akademik yaşamlarına devam edebileceklerini açıkladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Binlerce üniversite öğrencisi bu haberi bekliyordu! Denklikle ilgili belirsiz...
image Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında mutabakat imzalandı.
LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 'sarsma masası' tasarladı
image Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, deprem mühendisliği alanında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak sarsma masası tasarlayarak, başarılı bir çalışma ortaya koydu.
Eczacılık, sürekli gelişim gerektiren bir meslek dalıdır
image Sağlık sektörünün temel gereksinimi olan ecza ürünlerinin; araştırma evresinden, sunum evresine kadar sorumlu meslek grubu 'Eczacılık', insanlık tarihinin en eski iş kollarından biri olarak kabul görüyor. Ecza; yaşamı...