Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Mayıs 2019, Cuma 15:10
banner

Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir DAÜ'de konferans verdi

Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir DAÜ'de konferans verdiKazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde konferans verdi.
Paylaş  
2
3
1
0

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) Başkanlığı’nca, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nı kutlamak maksadıyla hazırlanan etkinlikler devam ediyor.

Bu kapsamda planlanan bir konferansta, Kurtuluş Savaşı komutanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, DAܒlü gençlere hitap etti. 8 Mayıs 2019 Çarşamba günü, saat 14.30’da, Prof. Dr. Mehmet Tahiroğlu Salonu’nda başlayan konferansta önce DAÜ-ATAUM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, Merkez olarak planladıkları Milli Mücadele’nin 100. Yılı etkinlikleri hakkında bilgi verdi ve 3 Mayıs Cuma günü bu kapsamda yapılan “Rekor Kan Bağışı” kampanyasında 112 ünite kan bağışı toplayarak amaçlanan hedefe ulaşıldığını ve bu alanda KKTC rekoru kırıldığını açıkladı.

KONFERANSTA DUYGU SELİ

Yrd. Doç. Dr. Göktürk, daha sonra bu etkinliklere, konferansı ile destek veren Timsal Karabekir’e teşekkürlerini sunarak Kazım Karabekir Paşa ile konferansçı Timsal Karabekir’in özgeçmişini okudu. Timsal Karabekir, “Dünü Unutma ki Yarına Hakkın Olsun” başlıklı konferansında, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı olan babası Kazım Karabekir ile diğer Kurtuluş Savaşı komutanlarının milli mücadele sürecinde yaşadıklarını o döneme ait resimlerle anlattı. Duygu dolu anların yaşandığı konferansa özellikle DAÜ öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Konferans sonunda DAÜ-ATAUM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Göktürk, Timsal Karabekir’e çiçek takdim etti.

“GURUR DUYUYORUZ”

Timsal Karabekir konferans öncesinde DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam’ı makamında ziyaret etti. DAܒde ve Kıbrıs’ta bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Karabekir, kurucu üyesi olduğu Kazım Karabekir Vakfı’nı tanıtan bir kitabı, Prof. Dr. Osam’a armağan etti.

Prof. Dr. Osam da milli mücadelenin büyük komutanının kızını DAܒde konuk etmekten onur duyduklarını belirtti ve Timsal Karabekir’e Kıbrıs’a özgü Lefkara işi pano takdiminde bulundu. Kabulde ayrıca Karabekir Vakfı Genel Sekreteri Sadık Tekel, DAÜ Akademik İşler’den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halit Tanju Besler ve DAÜ-ATAUM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk de yer aldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Zeki Çeler DAÜ'de öğrencilere tavsiyelerde bulundu
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi ile Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü (MİKA) tarafından  düzenlenen "Public Talks - Kamuya Açık Söyleşiler" etkinliğinin konuğu Kuzey Kıbrı...
GAÜ Mimarlık öğrencilerinden yıl sonu sergisi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık 4. sınıf öğrencileri mezuniyet projelerini sergileyerek jürinin değerlendirmesine sundu.
Ünlü oyuncu Enis Arıkan DAÜ'de söyleşi gerçekleştirdi
image DAÜ 24. Bahar Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerde oyuncu Enis Arıkan DAÜ'lü öğrencilerle buluştu.