Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Mayıs 2019, Cumartesi 10:28
banner

Eğitim Teknik Komitesi, iki toplumlu öğretmen eğitimleri gerçekleştiriyor

Eğitim Teknik Komitesi, iki toplumlu öğretmen eğitimleri gerçekleştiriyorEğitim Teknik Komitesi, bugün, ara bölgede iki toplumlu öğretmen eğitimleri gerçekleştiriyor.
Paylaş  
3
4
2
0

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğretmenlere yönelik ilk seminer bugün ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde gerçekleştirildi. Seminere Kıbrıs’ın iki tarafındaki okullardan 50 Kıbrıslı Türk ve 50 Kıbrıslı Rum olmak üzere toplam 100 öğretmen katıldı.

Seminere katılan öğretmenler, Eğitim Teknik Komitesi’nin daha önce tek toplumlu olarak gerçekleştirdiği eğitimlere katılmışlardı.

Eğitim Teknik Komitesi Eş-Başkanı ve Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Eğitim Teknik Komitesi’nin bugüne kadar Kıbrıs’ın iki tarafındaki her seviyeden binlerce öğrencinin katıldığı tek toplumlu ve iki toplumlu eğitsel faaliyetler düzenlediğini kaydetti.

“Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı” eğitimler yanında öğrenciler için iki toplumlu gezi gözlem programları da başlatan Eğitim Teknik Komitesi’nin son olarak orta ve lise öğrencileri için Lefkoşa’nın kuzey ve güneyini kapsayacak şekilde “Lefkoşa’dan öğreniyorum” adıyla şehrin çok kültürlü dokusunu birlikte keşfetmeleri olanağını sağladığını belirten Samani, şöyle devam etti:

“Eski Lefkoşa’nın kültürel mirasının keşfedildiği yürüşlere Kuzey’den Atleks Sanverler Ortaokulu, Namık Kemal Lisesi, Bekir Paşa Lisesi katılırken Güney’den de sadece Lefkoşa değil Baf ve Limasol’dan okullar katılmıştır.

2015 yılı Aralık ayında iki liderin uzlaşısı sonucu kurulan İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi, her iki eğitim sistemi arasında güven yaratıcı önlemleri hayata geçirme çabalarına devam etmektedir.

2018-2019 eğitim yılında bu çabalara bir yenisi eklenmiş ve öğretmen eğitimleri uygulamaya konulmuştur. Öğretmen eğitimlerinin temel amacı Kıbrıs’ta yaşayan iki toplumun öğretmenleri arasında temas ve işbirliği geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Ayrıca, öğretmenlerin barış kültürü ve şiddetsizlik konularında bilgi, beceri ve tutum geliştirmede bütünsel bir anlayış geliştirmelerine olanak sağlamaktır.

Bu amaç, İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’nin ‘Her iki eğitim sisteminde yer alan okulların arasında güven arttırıcı önlemlerin uygulanması için karşılıklı olarak kabul edilebilir bir mekanizma geliştirilmesi ve her iki toplumun öğrencileri ile öğretmenleri arasındaki iletişimi ve işbirliğini teşvik etme çalışmaları gerçekleştirmek’ olan ikinci görev tanımına dayanmaktadır.

2018-2019 eğitim yılında her bölgeden ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin katılımıyla toplamda 250 öğretmen tek toplumlu yapılan eğitimlere katılmıştır.”

Samani, bugün ise, tek toplumlu eğitimi tamamlayan 50 Kıbrıslı Türk ile 50 Kıbrıslı Rum öğretmenin ara bölgede düzenlenen ve uluslararası uzmanların da katıldığı iki toplumlu eğitime katıldığını kaydetti.

İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi Eş Başkanları Dr. Meltem Onurkan Samani ile Dr. Michalinos Zembylas da, bu eğitimde yer alırken, öğretmen eğitimleri İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi himayelerinde devam eden “Imagine” adlı barış eğitimi programı kapsamında yapıldı.

Uygulaması, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile Dayanışma Evi tarafından yapılan eğitim programının, Almanya Federal Dışişleri Ofisi ve BM Barış Gücü tarafından da desteklendiği belirtilen açıklamada, “İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’nin çalışmaları son yıllarda BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs raporunda da övgüyle yer almaktadır” denildi.

Aynı zamanda komiteler genel koordinatörü de olan Eğitim Teknik Komitesi Eş Başkanı Meltem Onurkan Samani, diğer teknik komitelerle işbirliği içerisinde öğrencilere yönelik ortak eğitsel faaliyetlerin çevre, toplumsal cinsiyet eşitliği, sağlık, kültür, kültürel miras ve benzeri alanlara da yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ öğrencileri çevreye duyarlı projeleri ile dikkat çekti  
image Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencileri Gaziveren Anaokulu'na paletten oturma grubu yaptı.
Kemal Bolayır'ın "Benim Adım Kıbrıs II" adlı kitabı yayımlandı
image UKÜ'lü Akademisyen Doç. Dr. Kemal Bolayır'ın "Benim Adım Kıbrıs II" adlı kitabı yayımlandı.
DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi'ne başvuru kabul ediliyor
image İstanbul'daki Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortak eğitimini sürdüren Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, 2019 - 2020 Akademik Yılı için başvuru kabul etmeye başladı.