Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Mayıs 2019, Cumartesi 14:37
banner

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum öğretmenlere barış eğitimi ile ilgili eğitim düzenlendi

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum öğretmenlere barış eğitimi ile ilgili eğitim düzenlendiİki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğretmenlere yönelik, barış ve şiddet karşıtı eğitim yöntemleriyle ilgili eğitim düzenledi.
Paylaş  
3
4
2
0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanının Ofisinden yapılan açıklamaya göre,

2015’de Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerinin kararıyla kurulan Komite, bugüne kadar ada genelinde 250 öğretmenin katılımıyla 10 tek topluma yönelik eğitim, iki de iki toplumlu eğitim düzenledi.

Son eğitimin, 50 Kıbrıs Türk ve 50 Kıbrıs Rum eğitimcinin katılımıyla ve uluslararası uzmanların öncülüğünde bugün yer aldığı belirtilen açıklamada, eğitim etkinliğine Teknik Komitenin eş başkanları Meltem Onurkan Samani ve Michalinos Zembylas’ın da katıldığı ifade edildi.

Öğretmenlere yönelik eğitimlerdeki esas amacın, barış kültürü ve şiddet karşıtı eğitim yöntemleriyle ilgili öğretmenlerin bilgi, yetenek ve yaklaşımlarını geliştirme temelinde, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum öğretmenler arasındaki temas ve işbirliğini geliştirmek olduğu kaydedildi.

Bunun, İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesinin, “okullarda uygulanabilecek güven arttırıcı önlemler ve iki taraftaki öğretmenler ve öğrenciler arasındaki temas ve işbirliğini ilerletecek, iki kesimin de kabul edebileceği bir mekanizma geliştirmek” önceliği ile ilgili olduğu kaydedildi.

Öğretmen eğitimlerinin, barış eğitimi projesi olan Komite himayelerinde yürütülen Imagine’ın bir parçası olduğu kaydedilen açıklamada, programın iki toplumlu Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile Dayanışma Evi işbirliğinde, Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün destekleriyle yürütüldüğü belirtildi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ öğrencileri çevreye duyarlı projeleri ile dikkat çekti  
image Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencileri Gaziveren Anaokulu'na paletten oturma grubu yaptı.
Kemal Bolayır'ın "Benim Adım Kıbrıs II" adlı kitabı yayımlandı
image UKÜ'lü Akademisyen Doç. Dr. Kemal Bolayır'ın "Benim Adım Kıbrıs II" adlı kitabı yayımlandı.
DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi'ne başvuru kabul ediliyor
image İstanbul'daki Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortak eğitimini sürdüren Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, 2019 - 2020 Akademik Yılı için başvuru kabul etmeye başladı.