Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Mayıs 2019, Salı 11:00
banner

UKÜ'lü Prof. Dr. Gürsoy: "Dünya nüfusunun yarısı hâlâ sağlık hizmetlerine ulaşamıyor"

UKÜ'lü Prof. Dr. Gürsoy: Dünya nüfusunun yarısı hâlâ sağlık hizmetlerine ulaşamıyorUKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Gürsoy dünya nüfusunun yarısının hâlâ ihtiyacı olan sağlık hizmetlerine ulaşamadığına dikkat çekerek, sağlık sorunlarındaki değişim ve yaşlı sayısındaki artış sonucu bütüncül, insan merkezli bir sağlık hizmeti modeline ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.
Paylaş  
3
4
2
0

“12-18 Mayıs Dünya Hemşireler Haftası” kapsamında konuşan Prof. Dr. Gürsoy, Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin 2019 yılı için belirlediği temanın “Hemşireler ‘Herkes İçin Sağlık Söylemine Öncü Bir Sestir” olduğunu açıkladı. Gürsoy, hemşireliğin dünya sağlık ekibi içinde en fazla üyeye sahip ve sağlık hizmetinin sunulduğu her alanda çalışan bir meslek olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Gürsoy, hemşireliğin insan sağlığı üzerindeki işlevinin önemine vurgu yaparak, sağlık hizmetlerine erişimde eşitliği sağlamak, sağlığı koruyup geliştirmek, hasta savunuculuğu yapmak ve sağlık alanında işbirliğini artırmak gibi yaklaşımlara önem veren bir hemşirelik yaklaşımı oluşturulmasının etkili olacağını sözlerine ekledi. Gürsoy ayrıca mesleki felsefeye uygun olarak kanıta dayalı bakım sağlayan sağlık ekibinin bağımsız bir üyesi olan hemşirelerin, insanların sağlık gereksinimlerini her koşulda ve yaşam boyu karşılayan bireyler olduğunu da hatırlattı.

Bu yılki tema bağlamında hemşirelerinin kendi güçlerinin farkına varmaları gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Gürsoy, hemşirelerin gücünü eyleme dönüştürmesi ve liderlik rolünü üstlenmesi gerektiğini de dile getirdi. Gürsoy, bu gücün hemşireleri bireylerin sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini artırmak için yapılacak tüm eylemlerin paydaşı olmakla yükümlü kıldığını belirterek, “Oldukça ağır olan bu yükümlülüğü bir an bile unutmadan hareket eden tüm meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin hemşirelik haftasını kutlarım” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'de '19. Avrupa Dijital Hükümet Konferansı' düzenleniyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ev sahipliğinde, '19. Avrupa Dijital Hükümet Konferansı' düzenleniyor.
Final Üniversitesi yaz okulu öğrencilerinden Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı...
image Final Üniversitesi’nin 14-18 yaş arasında gençlere yönelik hazırladığı “Yaz Okulu” programında bu yıl KKTC’ye gelen öğrenciler Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztür...
GAÜ'yü İtalya'da temsil edecekler
image GAÜ masa tenisi takımı, GAÜ'yü İtalya'da temsil edecek.