Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 16 Mayıs 2019, Perşembe 09:58
banner

UKÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri "taşınır mülkiyetin devrinde sebebe bağlılık sorununu" irdeledi

UKÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri taşınır mülkiyetin devrinde sebebe bağlılık sorununu irdelediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi ve Hukuk Kulübü tarafından Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku dersi kapsamında “Taşınır Mülkiyetinin Devrinde Sebebe Bağlılık Sorunu” konulu münazara gerçekleştirildi.
Paylaş  
1
2
1
0

İki grupta gerçekleştirilen münazaranın ilk grubunda, Gizem Aslan, “Taşınır mülkiyetinin devrinde soyutluk görüşünün tarihi süreci, yararları ve sebep olgusu”, Mert Kara, “Taşınır mülkiyetinin devrinde soyutluk görüşünün gerçekleri: ispat kolaylığı, devralanın himayesi”ve Gözde Öz, “Taşınır mülkiyetinin devrinde sebebe bağlılık sorununun Türk Hukukundaki etkileri: Sebepsiz zenginleşme davası, kıyas yoluyla uygulama” konusunu incelerken, oturum başkanlığını ise bölüm öğrencilerinden Turgay Karaca üstlendi.

İkinci grupta Onur Yağışan, “Sebebe bağlılığın tarihçesi, iyi niyetin korunması, ispatı güçleştirme” ve Dilbeste Tomur, “Sebepsiz zenginleşme hükümlerinin uygulama alanı, istihkak davası, zilyetliğin devrinde sebebe bağlılık” ile ilgili değerlendirme yaptı. Ahmet Güren ise“Sebebe bağlılık ilkesinin soyutluk ilkesine göre olumlu yanları”nı ele alarak, neden-sebep bağlılığının kabul edilmesi gerektiğine yönelik örnekler sundu.

UKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı ve ders sorumlusu Prof. Dr. Çağlar Özel, münazaranın teorik bilgilerin uygulama esnasında nasıl olacağınıgörmeleri ve değerlendirmeleri amacıyla organize edildiğini kaydetti.

Münazarada bir grubun soyutluk, diğer grubun ise sebebe bağlılık prensibinin savunmasını yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Çağlar, etkinlikte öğrencilerin öğrendikleri teorik bilgileri nasıl uygulamaları gerektiğini ve uygulamadaki anlayışlarını da değerlendirerek görüşlerini ortaya koyduklarını açıkladı.

Prof. Dr. Özel, öğrencilerinhukuk dünyasında uzun süredir tartışılan taşınmaz mülkiyetinin naklinde sebebe bağlılık ya da soyut kuralının uygulanmasından bahsederek, bunları kendi bilgileri doğrultusunda aktardıklarını dasözlerine ekledi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

DAÜ'nün 25. yıl mezunları onurlandırıldı
image DAÜ-MİKA'nın organize ettiği 25. yıl mezunları onurlandırma töreni yapıldı.
DAÜ Turizm Fakültesi'nden "Slowfood" hareketi konulu panel
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, Slowfood Movement/Yavaş Yemek Hareketi paneli gerçekleştirerek bir ilke daha imza attı.
LAÜ'de Pakistan Kültür Gecesi coşku ile kutlandı
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Merkezi tarafından organize edilen Pakistan Kültür Gecesi'nde LAÜ'de eğitim gören Pakistanlı öğrenciler bir araya geldiler.