Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 24 Mayıs 2019, Cuma 18:13
banner

UKÜ'de Eczacılık Günü kutlandı

UKÜ'de Eczacılık Günü kutlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikle eczacılığın 180'inci yıldönümü kutlandı.
Paylaş  
3
4
2
0

UKÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay Sarıyar etkinliğin açılışında, fakülte hakkında bilgi vererek, programın multidisipliner bir eğitim anlayışına sahip olduğunu kaydetti. Eczacılık Fakültesi’nin giderek büyüdüğünü aktaranProf. Dr. Sarıyar, geçen yıl açılan Farmakognozi alanında yüksek lisans derecesindeseneye ilk mezunlarını vereceklerinibelirtti.Sarıyar, Farmasötik Bilimler alanında Doktora programı açtıklarını da bildirerek, programın eğitim dilinin İngilizce olduğunu ve2019 yılının sonbaharından itibaren hem ulusal hemde uluslararası öğrencilerin kayıt yaptırabileceklerini açıkladı.

Prof. Dr. Sarıyar, fakülte olarak ulusal ve uluslararası eczane birlikleriyle güçlü işbirliklerine önem verdiklerini aktararak, Avrupa Eczacı Öğrencileri Birliği (EPSA) tarafından mecliste tek oy kullanma hakkının ada genelinde sadece UKÜ Eczacılık Öğrencileri Birliği’ne (CIUPSA) verildiğine dikkat çekti. Programa Nijerya Eczacılar Konseyi tarafından akreditasyon verildiğini de sözlerine ekleyen Sarıyar, ayrıca Eczacılık Fakültesi’nin University of Rome-Tor Vergata ile yapılan anlaşma gereği eczacılık öğrencilerine çift diploma ile mezun olma fırsatı sunduklarını da kaydetti.

Etkinlikte konuşan KKTC İlaç ve EczacılıkDairesi Müdürü Dr.Eczacı Ayşe Gökyiğit,14 Mayıs 1839 yılında ilk eczacılık okulunun İstanbul’daaçıldığını hatırlatarak, o tarihten itibaren eczacılık mesleğinin bilimsel standartlara göre bağımsız bir disiplin olarak uygulanmaya başlandığını açıkladı.Eczacılık Günü’nün eczacılar açısından önemli olduğunu aktaran Gökyiğit, eczacılarınmesleklerini tanıtmaya ve savunmaya teşvik ederek, farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti.

Prof. Dr. İlker Kanzık ise orjinal ve jenerik ilaçların üretimleri ile üretimin farklı aşamalarında ilaç firmaları tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Eczacıların ilaç endüstrisindeki kariyerleri hakkında da konuşan Kanzık, ilaçların biyoyararlanım ve biyoeşdeğerliliğinin yanı sıra farmakokinetik ile farmakodinamik etkilerinin insan bedeni üzerindeki etkilerinden de bahsetti. Prof. Dr. Kanzık, ilaç ruhsatlandırması için gerekli izinlerin alındığı ulusal ve uluslararası kuruluşlara değinerek, ilaçların piyasa onayı alabilmesi için sağlık bakanlığı tarafından alması gereken izin ve onaylar bulunduğuna dikkat çekti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Kaygı seviyesi yüksek ergen ve çocuklar için erken, önleyici müdahaleler öne...
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Okumuşoğlu uluslararası sempozyumda bildiri sundu.
DAÜ Matematik Bölümü, Bakü'de temsil edilecek
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Matematik Bölümü'nden Bakü'deki en prestijli matematik konferansında güçlü temsiliyet...
KISBÜ Okul Liderliği Sertifika Programı başladı
image Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ) Proje Araştırma ve Geliştirme Merkezi(PARGEM)'in, Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin katkılarıyla düzenlediği "Okul Liderliği Sertifika Programı" dün Kıbrıs Sosyal Bilimler Ünivers...