Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 25 Mayıs 2019, Cumartesi 09:39
banner

Denklik krizi yeniden hortladı!

Denklik krizi yeniden hortladı!Kıbrıs Postası'na ulaşan onlarca kişi, geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve yalnızca Kıbrıs Postası'nın özel bilgilerle kamuoyuna duyurduğu Türkiye ile "diploma denklik krizinin" yeniden hortladığını, 17 Mayıs Cuma gününden bu yana diplomalarının e-devlet sisteminde görünmediğini, lise mezunu olarak görüldüklerini iddia etti...
Paylaş  
3
3
4
3

banner

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kanalıyla Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye yerleştikten sonra, Kuzey Kıbrıs’taki başka bir bölüme yatay geçiş yapıp mezun olan on binlerce TC uyruklu kişinin diplomaları, geçtiğimiz ay YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu) Denetleme Kurulu tarafından askıya alınmıştı.

Yaşanan süreçte, bu kişilerin denklik sınavına tabi olacağı ve komisyon onayına alınacağı iddia edilmiş, ardından da YÖDAK heyetinin apar topar gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sonrası, YÖK tarafından yapılan ‘teknik arıza var’ açıklamasıyla kriz aşılmıştı. 

Fakat Kıbrıs Postası’na gelen ihbarlar, krizin yeniden hortladığına işaret ediyor.

BİLGİLER YİNE KALDIRILDI

Gelen ihbarlarda, YÖK ile YÖDAK arasında gerçekleşen toplantı sonrası, mezun kişilerin bilgilerinin e-devlet sisteminde güncellendiği fakat 17 Mayıs Cuma günü bu bilgilerin yine kaldırıldığı ifade edildi.

“HERKES İSYANDA”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan bir sistem mağduru, “Şuan mezun olmamıza karşın, üniversite değil, lise mezunu olarak görünüyoruz. Herkes isyanda” ifadelerinde bulundu.

YÖK, veri tabanı çalışmalarını sürdürüyor…

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre Türkiye’nin Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) veri tabanı çalışmalarına devam ediyor.

İNCELEME DAHA DA GENİŞLEDİ

Fakat YÖK tarafından yapılan veri çalışmaları bu kez sadece Türkiye’de öğrenim gördüğü sırada, KKTC’deki bir başka bölüme yatay geçiş yapıp mezun olan kişileri değil, Türkiye’den, yurtdışındaki herhangi bir bölüme yatay geçiş yapan herkesi kapsıyor.

YÖK’TEN RESMİ AÇIKLAMA YOK, YÖDAK’IN KONUDAN HABERİ VAR

Öte yandan, veri tabanına ilişkin incelemelerine devam eden YÖK’ün Denklik Birimi’nden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Edinilen bilgilere göre şikayetler, Yüksek Öğretim Kurumları Kuruluş, Görev, Denetleme ve Akreditasyonu Kurumu’nun (YÖDAK) da bilgisinde.

YÖDAK HEYETİ İLE ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞT܅

Bu arada dün, YÖDAK heyeti, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na bir ‘nezaket’ ziyareti geçekleştirerek, Çavuşoğlu’na yeni görevinde başarılar diledi.

Görüşmeye ilişkin Bakanlık tarafından basına servis edilen haberde, diploma krizine ilişkin herhangi bir ifade yer almazken, heyetin; Bakan’a bu sorunu ilettiği belirtiliyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
1
 
3
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
25 Mayıs 2019, Cumartesi
Amedli         -

25 Mayıs 2019, Cumartesi
        - Girne

25 Mayıs 2019, Cumartesi
gökhan mağusalı         - mağusalı.
NE BEKLERDİNİZ. HİÇ KİMSE DENETLEMESİN. BAKKAL AÇAR GİBİ AÇALIM. KAPAYALIM. KENDİ HALİMİZDE BURADA İYİYİZ. KEŞKE HİÇ BİR OTORİTE OLMASA..SADECE MONEY GELSE.. BURADA HİÇBİR CİDDİ SÖYLEM YOK. VUR PATLASIN ÇAL OYNASIN..OKULA GİTME DİPLOMAYI KAP..AVRUPA DA VAR MI BÖYLE 3 KURUŞA 5 KÖFTE..BÜTÜN FOYALAR DÖKÜLÜYOR ORTAYA..HER ŞEY GÜZEL OLACAK..DENETİM OLMAZSA OLMAZ.

banner
banner
banner
banner

DAÜ QS Dünya Üniversite Sıralaması'nda 168'inci
image Doğu Akdeniz Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması'nda 168'inci sırada yer aldı.
DAÜ-SEN: "YÖDAK daha da güçlendirilmeli ve özerk olmalıdır"
image Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu'nun (YÖDAK) daha da güçlendirilmesi ve özerk  olması gerektiğini savundu.
DAÜ ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında işbirliği protokolü
image DAÜ ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.