Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Haziran 2019, Salı 10:47
banner

UKÜ'de "Mühendislik Etiği" konuşuldu

UKÜ'de Mühendislik Etiği konuşulduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından "Mühendislik Etiği" konulu seminer düzenlendi.
Paylaş  
3
2
3
0

Mühendis adaylarına mesleğin gerektirdiği etik ve ilkeler konusunda bilgi veren UKÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü, Endüstri Mühendisliği Programı Öğretim Üyesi Prof. Haluk Balkan, genel etiğin mühendislik etiğinden farklı olduğu gibi birbirinden de ayrılamayacağını belirterek, mühendislik etiğinin alandaki prensip ve değerlerden oluştuğunu açıkladı. Etiğin anlamı ve kökeninden de bahseden Balkan, konuşmasında etik ve mesleki ahlak ilişkisine de değindi.

Prof. Balkan, mühendislik etiğinin bir standartlar kümesi olduğunu ifade ederek, bunu davranışların, normların ve değerlerin oluşturduğunu kaydetti. Öğrencilerin etiğin başlıca prensipleri olan dürüstlük, netlik ve güvenilir bir mühendis olma gibi prensiplerle ilerleyebileceklerini aktaran Prof. Balkan, özellikle bir mühendis olarak insan hayatına saygı duymalarını ve elde edilen bilgilerin en iyi ve en faydalı değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Mühendislerin yalnızca objektif ve gerçek resmi raporları yayınlamaları gerektiğinin altını çizen Prof.  Balkan, mesleki konularda ise her işveren veya müşteri için güvenilir vekil olarak davranmalarını ve çıkar çatışmalarından kaçınmalarını tavsiye etti.

Prof. Balkan, mühendislerin kaynakları etkin ve verimli kullanmalarının yanı sıra sürdürebilirlik ve çevre  sorunları, sosyal ve kültürel boyutları üzerinde de durmaları gerektiğini aktararak, mühendislerin mesleki görevlerini yerine getirirken, toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını en önde tutulmaları gerektiğini de açıkladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ, Lübnan Tripoli Mimari Proje Yarışması'nda değerlendirilecek
image LAÜ Mimarlık bölümü 60000 metre kare büyüklüğünde olan proje ile yarışmaya katılım gösterdi. LAÜ Mimari Projesi Lübnan Tripoli Mimari Proje Yarışması'nda değerlendirilecek
GAÜ Öğrencisi Öztürk, KKTC'yi temsil edecek
image GAÜ Amerikan Koleji Öğrencisi Öztürk, Türkiye Badminton Şampiyonasında GAÜ ve KKTC'yi temsil edecek.
DAÜ 40. yılını görkemli konserle taçlandıracak
image DAÜ 40. yılını görkemli bir konserle taçlandıracak. KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Mor ve Ötesi grubunun ücretsiz ve halka açık konseri 13 Eylül'de gerçekleştirilecek.