Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Haziran 2019, Salı 18:00
banner

DAÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi mimarlık bölümleri arasında işbirliği

DAÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi mimarlık bölümleri arasında işbirliğiDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile İstanbul'da bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) mimarlık bölümleri, akademik işbirliği protokolü çerçevesinde, geçtiğimiz akademik dönemler boyunca başarıyla tamamladıkları ortak mimari stüdyo uygulamasını 2018-2019 Bahar Dönemi'nde de sürdürdü.
Paylaş  
6
4
4
0

Protokol çerçevesinde, DAÜ Mimarlık Bölümü’nde yürütülen ARCH 392 kodlu Mimari Tasarım Stüdyosu IV ile YTÜ Mimarlık Bölümü’nde yürütülen MT5 kodlu Mimari Tasarım Stüdyosu 5 arasındaki etkin iş birliği sonucunda, İstanbul Büyükdere Caddesi ve Levent Mahallesi sınırı içinde bulunan alanda “konut, ofis ve kültürel işlevleri kapsayan proje” yürütülüyor. Proje, Prof. Dr. Özgür Dinçyürek, Prof. Dr. S. Müjdem Vural, Öğr. Gör. Aref Arfaei yürütücülüğünde ve Araştırma Görevlisi Tina Davoodi desteğiyle kurgulanıyor.

ARCH 392 dersine kayıtlı 25 öğrencinin gönüllü olarak katıldıkları teknik gezi İstanbul’da gerçekleşmiştir. Öncelikle 2 grup öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Dinçyürek ve Prof. Dr. S. Müjdem Vural eşliğinde DAÜ mimarlık öğrencileri çalışma alanı ve çevresi gezilmiş ve analizler yapıldı. Öğretim üyeleri ve öğrenciler alan analizlerinden sonra Ertan Vural Danışmanlık Hizmetleri kurucusu Ertan Vural tarafından Kanyon Ofis Binası’nda misafir edilmiş ve ofis binası giriş holü, kat planları ve düşey sirkülasyon alanları öğrencilerle detaylı incelendi. İstanbul’da uygulanmış diğer başarılı tasarım örnekleri öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından ziyaret edildi.

Sonrasında, YTÜ kampüsü Mimarlık Fakültesi Toplantı Salonu’nda, YTÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi ve MT5 kodlu Mimari Tasarım Stüdyosu grup hocası Doç. Dr. Candan Çınar bölge gelişimi, seçilen arazi özellikleri, proje içeriği hakkında DAÜ Mimarlık Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerine detaylı sunuşlar yaptı. Böylelikle, proje için seçilen kent ve bölge detaylı tartışılmış, ayrıca kullanıcıya yönelik konut kavramı sorgulanmış, fiziksel ve sosyal dönüşümün birlikte sağlanacağı mekansal projelerin oluşturulması hedefi şekillendi.

Teknik gezi sonrasında ARCH 392 stüdyosu öğrencileri analiz, maket ve araştırma grupları olarak çalışmaya devam edip, öğretim üyeleri eşliğinde kendi tasarımlarını geliştirdi. DAÜ Mimarlık program bünyesinde Kıbrıs dışında yürütülen tek stüdyo olması nedeniyle, ARCH392 Mimari Tasarım Stüdyosu IV büyük bir önem taşıyor. Farklı özellikleri olan İstanbul metropolünde, kentsel ölçekteki bir karma kapsamlı tasarım üzerinde çalışma yürütmek öğrenciler için önemli bir fırsat aynı zamanda eğitim süreçleri açısından da ciddi anlamda katkı sağlıyor.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

DAÜ 22. Oryantasyon Günleri devam ediyor
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 22. Oryantasyon Günleri tüm hızıyla devam ediyor.
Şht. Hüseyin Ruso'da öğretim yılı kahvaltı ikramı ile başladı
image Şht. Hüseyin Ruso'da 2019-20 eğitim ve öğretim yılı resmen başladı. Okulun ilk gününde öğrencilere kahvaltı dağıtıldı.
Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, Bekirpaşa Lisesi'nde duyurdu: "Kolej bölümü seneye y...
image Ortaokul ve liselerde 2019-2020 eğitim öğretim yılı başladı... İlk gün İskele'deki Bekirpaşa Lisesi'ni ziyaret eden Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, bir sonraki eğitim yılında kolej bölümünün yeni binasında eğitim göreceğini ...