Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 12 Haziran 2019, Çarşamba 07:49
banner

UKÜ'de büyük bir gizeme sahip olan "Evren ve Kara Delikler" konuşuldu

UKÜ'de büyük bir gizeme sahip olan Evren ve Kara Delikler konuşulduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Temel ve İnsani Bilimler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vali Bashiry, büyük bir gizeme sahip olan "Evren ve Kara Delikler" hakkında bilgi verdi.
Paylaş  
2
2
2
0

Prof. Dr. Vali Bashiry, öğrencilere büyük patlama hakkında açıklamalarda bulunarak, evrenin oluşum sürecini açıkladı. Konuşmasında karanlık madde ve karanlık enerji kavramlarına dikkat çeken Prof. Dr. Bashiry, bu karanlık madde ve karanlık enerjilerin hangi problemleri çözmekte olduğunu ile yıldızların olası sonuna dair bilgilendirme yaptı.

Bashiry, kara deliklerin uzayda yol alan hiçbir madde veya radyasyonun kaçamayacağı kadar büyük kütle çekim alanı olduğunu belirterek, “Aslında kara delikler genellikle yıldızların ışığının (enerjisinin) tükenmesi sonucunda ortaya çıkan çöküntülerden meydana geliyorlar” şeklinde konuştu.

Samanyolu'nda tahminlere göre en az 100 miliyon kara deliğin mevcut olduğunu aktaranProf. Dr. Vali Bashiry, içinde yer aldığımız Samanyolu Galaksisinin merkezinde bir büyük kara delik bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Uzay zaman çukuru olarak nitelendirilen kara deliklerin çok ilginç bazı özelliklerini açıklayanProf. Dr. Bashiry, özellikle son görüntülenen karadeliğin fotoğrafı hakkında da açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Vali Bashiry, bu görüntünün aslında karadelikler konusunda ilk kayda değer gözlem sayıldığını ve öte yandan bu karadeliğin Einstein’ın genel görecelik teorisinin ön görülerini  büyük ölçekte doğruladığına vurgu yaptı.  Bu bağlamda Bashiry, kara deliklerin tekil bir nokta ve yapısı olmadığını düşünüldüğünü belirterek, “Maddi yapısı varsa,  Supersimetik parçacıklar karadeliği ve karanlık maddeyi oluşturabilir” ifadesini kullandı.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Final Üniversitesi Oryantasyon Programı başlıyor
image Final Üniversitesi'nde öğretime başlayacak yeni öğrencilere yönelik hazırlanan 2019-2020 Oryantasyon Programı, 23 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
TC Eğitim Bakanı Selçuk: "KKTC'deki eğitim faaliyetlerini yakından takip ediy...
image Meclis Başkanı Uluçay, T.C. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Selçuk’u kabul etti. Görüşme sırasında konuşan konuk Bakan Selçuk, "KKTC'deki eğitim faaliyetlerini yakından takip ediyoruz" dedi.
GAÜ ve Taşkent Devlet Üniversitesi arasında işbirliği projesi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Yükseköğretimde 35. yılını kutladığı 2019-2020 Akademik yılında, başlatmış olduğu “Uluslar Projesi” kapsamında, Özbekistan’da temaslarını hızla sürdürüyor.