Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 19 Haziran 2019, Çarşamba 16:45
banner

DAÜ-BTYO'dan Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine uygulamalı eğitim programı

DAÜ-BTYO'dan Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine uygulamalı eğitim programıDr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi, Elektronik Bölümü öğrencileri, Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu'nu (DAÜ-BTYO) ziyaret ederek, uygulamalı eğitim programına katıldılar.
Paylaş  
4
4
4
0

Öğrenciler DAÜ-BTYO akademik personeli ve kendi öğretmenleri eşliğinde, elektronik laboratuvarında devre tasarımında kullanılan ISIS ve ARES programlarını kullanarak, önce bilgisayar ortamında devre tasarımı yaptılar. Bilgisayar ortamında tasarlanan elektronik devre ve baskılı devrelerin simülasyonunu yaparak çalışmayı sanal ortamda da gerçekleştiren öğrenciler, daha sonra yaptıkları elektronik devrelerin yine elektronik ortamda baskılı devre şemalarını çizerek, DAÜ-BTYO’da bulunan son teknoloji ürünü LPKF Laser and Electronics PROTOMAT S63 model cihaz ile baskılarını bakır plaket üzerine gerçekleştirdiler.

Öğrenciler ayrıca Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanında da uygulamalı deneyler yaparak “Biyomedikal Cihaz Teknisyenliğini” tanımış oldular. Bu alanda yapılan deneylerde; KL-730 Biyomedikal Ölçümleme Eğitim Seti kullanılarak bazı uygulamalar yapılmıştır.Cihaz, öğrencilerin devre üzerinde spesifik ölçümler yapabilmeyi ve pratik operasyonlarla basit fizyolojik sinyalleri algılamayı öğrenebilmesi için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, öğrenciler deneylerin tamamlanması akabinde sensör ve dönüştürücülerin elektriksel karakteristiklerini açıkça anlayabilmektedirler.

“İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE MESLEKİ EĞİTİMİN ROLÜ ÖNEMLİ” 

DAÜ-BTYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa İlkan yaptığı açıklamada, bilinen temel sorunların yanında, ülke eğitiminde ana sorunun yönlendirmelere dayalı bir yükseköğrenime geçiş politikasının olmaması ve buna bağlı olarak da mesleki eğitimin özlenen seviyelere gelememesinin olduğuna vurgu yaptı. Bu gibi uygulamalar ile meslek liseleri öğrencilerine yeni bir motivasyon kazandırmayı amaçladıklarını belirten Prof. Dr. İlkan, KKTC’deki mesleki eğitimin, eğitim sistemi içerisindeki konumu itibarı ile yeniden tasarlanması gerektiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. İlkan, meslek liseleri-meslek yüksekokulları zincirinin zorunlu hale getirilmesi projesine de vurgu yaparak,mesleki eğitimin tartışılacağı her platformda gönüllü katılıma hazır olduklarını dile getirdi ve ülke gençliğinin ana sorunu olan işsizlik sorununun çözümünde mesleki eğitimin önemli rol oynadığına da değindi. Prof. Dr. İlkan, bu alanda tamamen ülke gençliğine hizmet anlayışı ile her çalışmaya katkı koyabileceklerine de vurgu yaptı.  


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

"Çocuğun kitapla ilişkisi 0-2 yaş döneminde masal ve hikaye ile başlamalı"
image LAÜ akademisteni Yrd. Doç. Dr. Ergisi, "Çocuğun kitapla ilişkisi 0-2 yaş döneminde ebeveynlerin çocuğa tekerleme, masal ve hikaye okuması ile başlatılmalı" dedi.
UKÜ'de 'Önemsiyoruz: Geri Dönüştürüyoruz' felsefesine dikkat çekildi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi,  Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından “Önemsiyoruz: Geri Dönüştürüyoruz” adlı konferans gerçekleştirildi.
UKÜ'lü öğrenciler Lefkoşa Türk Belediyesi'ne teknik gezi gerçekleştirdi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencileri Lefkoşa Türk Belediyesi'ne teknik gezi gerçekleştirdi.