Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 20 Haziran 2019, Perşembe 12:44
banner

DAÜ, Podcast yayıncılığına başladı

DAÜ, Podcast yayıncılığına başladıDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sosyal Medya Birimi ve DAÜ TV iş birliğinde Podcast yayıncılığına başlandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) podcast yayın yapan ilk üniversite olma özelliğini taşıyan DAÜ, podcast yayıncılığın gelişimi için KKTC’de öncü rol oynayacak.
Paylaş  
3
3
3
0

EMUPODCAST olarak sosyal medyada paylaşılan eğitim içerikli podcastların ilkinde DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Glen Paul Jenkins ekonomi üzerine İngilizce bir program gerçekleştirdi. Diğer podcast programında ise Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Halilsoy kara delikler içerikli program gerçekleştirdi. 

Eğitim içerikli podcastlarla ön plana çıkacağa benzeyen EMUPODCAST KKTC’de podcast alanına dair önemli bir adım atarak hem eğitim alanında hem de medya alanında dijital dönüşümde öncü rol oynayacağını kanıtladı. EMUPODCAST’ı soundcloud’tan takip edebilir ve yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Podcast Nedir?

Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar ilk defa Apple  tarafından iPod için geliştirilmiş olmakla birlikte podcast tabiri günümüzde sadece iPod için kullanılmaz. Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden - genellikle feed (bildirim) yoluyla - bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanmasıdır. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.

Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı ‘feed’ kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. iTunes üzerinden sunulan podcastlar tamamen ücretsizdir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

"Çocuğun kitapla ilişkisi 0-2 yaş döneminde masal ve hikaye ile başlamalı"
image LAÜ akademisteni Yrd. Doç. Dr. Ergisi, "Çocuğun kitapla ilişkisi 0-2 yaş döneminde ebeveynlerin çocuğa tekerleme, masal ve hikaye okuması ile başlatılmalı" dedi.
UKÜ'de 'Önemsiyoruz: Geri Dönüştürüyoruz' felsefesine dikkat çekildi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi,  Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından “Önemsiyoruz: Geri Dönüştürüyoruz” adlı konferans gerçekleştirildi.
UKÜ'lü öğrenciler Lefkoşa Türk Belediyesi'ne teknik gezi gerçekleştirdi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencileri Lefkoşa Türk Belediyesi'ne teknik gezi gerçekleştirdi.