Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 25 Haziran 2019, Salı 15:17
banner

LAÜ'de "Akıllı Tarım" konusu ele alındı

LAÜ'de Akıllı Tarım konusu ele alındıLefke Avrupa Üniversitesi'nde (LAÜ) "Tarım 4.0" konulu seminer gerçekleştirildi.
Paylaş  
3
3
3
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ)Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından “Tarım 4.0”konulu seminer gerçekleştirildi. Seminere, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Koç konuşmacı olarak katıldı.

KOÇ: AKILLI TARIM GELİŞMİŞ BİR SİSTEM YAKLAŞIMINI İÇERİR

Tarım ve bilgi teknolojilerinin kaynaştırılmasıyla, birçok yeni teknik terimin günlük hayatta duyulmaya başlandığı dile getiren Koç, bu terimlere örnek olarak; akıllı tarım, hassas tarım, dijital tarım, çiftlik yönetimi yazılımları ve sürücüsüz (otonom) araçların sayılabildiğini ve en yaygın kullanımının ise akıllı tarım olduğu söyledi. Akıllı tarımın kontrol, elektronik, bilgisayar ve veri tabanı ile hesap bilgisinin biraraya geldiği, gelişmiş bir sistem yaklaşımını içerdiğini vurgulayanKoç, bu teknolojinin bileşenlerinin; küresel konum belirleme sistemleri(GPS), coğrafi bilgi sistemleri(GIS), değişken oranlı girdi uygulama(VRA) ve uzaktan algılama(RS)gibi temel sistemleri içerdiğini vurguladı.

Koç ayrıca, günümüzde 800 milyon kişinin açlık çektiğini, 2 milyar kişinin nitelikli gıdaya ulaşamadığını, bunlarla birlikte dünya nüfusun hızla arttığını,Gıda ve Tarım Örgütü’nün (GTÖ) verilerine göre 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olacağını ve bunun sonucunda günümüzde üretilen gıdalardan %70 oranında daha fazla gıdaya ihtiyaç duyulacağını ifade etti. Koç, bu yüksek orandaki talebinde tarımda yüksek teknoloji kullanımını öngören Tarım 4.0 ile karşılanabileceğini vurguladı.

“Tarım arazilerinin fiziksel ve coğrafi değişkenlikleri, tekdüze olmayan toprak, ürün ve çevre faktörleri, girdilerin çevreye etkisi ve maliyetlerinin yükselmesinin karşısında artan bir yoğunluk gösterdiği de yine üzerinde durulan önemli bir konudur” diyen Koç, hassas tarımın, girdilerin etkin (gerektiği miktarda) kullanımıyla ekonomikliği sağlamayı ve bu yolla çevreye olan etkilerinin azaltmasınının öngörüldüğünü söyledi. Bu durumun aynı zamanda, ürün kalitesinde de tekdüzeliğin sağlanmasına katkıda bulunabildiğini söyleyen Koç, bu açılardan hassas tarımın hedeflerini; gübre ve ilaç gibi kimyasal giderlerinin azaltılması, çevre kirliliğinin azaltması, yüksek miktarda ve kaliteli ürün sağlanması, işletme ve yetiştiricilik kararları için daha etkin bir bilgi akışının sağlanması ve tarımda kayıt düzeninin oluşturulması olarak sıraladı.

KOÇ: OTOMATİK DÜMENLEME SİSTEMİYLE, OPERATÖRDEN KAYNAKLI İZ SAPMALARININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR

Koç, sulama, tohum, gübre ve ilaç gibi kimyasal giderlerinin azaltılması; bu kullanımların azaltılarak çevrenin korunması; yüksek miktarda ve kaliteli ürün sağlanması; işletme ve yetiştiricilik kararları için daha etkin bir bilgi akışının sağlanması ve tarımda kayıt düzeninin oluşturulmasınınakıllı tarımın hedefleri arasında yer aldığını söyledi. Sunumunun sonunda tarım 4.0’a örnek olan bazı tekniklere değinenKoç, “Örneğin, kullanıcı tarafından istenilen arazi profiline bağlı olarak, coğrafi konum belirleme (GPS) araçları yardımıyla traktörlerin otomatik olarak kontrol edilme imkanı tanıyan Otomatik Dümenleme Sistemiyle, operatörden kaynaklı iz sapmalarının önüne geçilebildiği ve arazi haritasına göre yapılacak değişken oranlı uygulamaların hassas şekilde yapılmasına imkan tanır” dedi.

Koç, modern tarım makinaları üzerindeki uluslararası ISO 11783 standardına göre yerleştirilen ve ISOBUS olarak adlandırılan protokol ile toplanan mesajların telsiz linki üzerinden uzak mesafeye aktarılarak haberleşilmesine, toplanan verilerin harita üzerinde işlenmesine, tarihsel olarak görüntülenmesine ve analiz edilmesine imkan sağlanabildiğini örnekler üzerindenaçıkladı. İnsansız hava araçları (İHA)’nın tarımda kullanımına ilişkin uygulama örneklerinin üzerinde duran Koç, İHA’lar üzerinde bulunan hassas kameralarla alınan görüntülerin işlenerek toprak, kuraklık, gübre gereklilikleri, hasat tahmini, rekolte hesabı ve farklı ürünler için bir kütüphane oluşturulabildiğinin altını çizdi.

Seminerin sonunda Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atilla Aşkın tarafından Koç’a teşekkür belgesi takdim edildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ Drama ve Oyunculuk Bölümü Ankara özel yetenek sınavı 23 Temmuz'da gerçekl...
image Girne Amerikan Üniversitesi, Sahne Sanatları Yüksekokulu Drama ve Oyunculuk Bölümü, 2019-2020 Akademik yılı özel yetenek sınavını, 23 Temmuz 2019 Salı günü Ankara’da gerçekleştiriyor.
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla m...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar;  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45'inci yıldönümü ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
UKÜ Uluslararası Yaz Akademisi, şehir turları ve kültürel etkinliklerle devam...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uluslararası Yaz Akademisi, şehir turları ve kültürel etkinliklerle devam ediyor...