Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Temmuz 2019, Perşembe 18:53
banner

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenlediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi (CYPMED) 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi.
Paylaş  
4
4
4
0

Semineri CYPMED’in konuğu olarak, tarihçi ve edebiyatçı ChrysostomosPericleous verdi.Kıbrıs sorunu ve Annan Planı referandumu üzerine birçok makalesiyanında şiir kitapları da bulunan Pericleous, seminere Kıbrıs sorununun tarihsel gelişiminive bu konudaki farklı bakış açılarını anlatarak başladı.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar’ın iç içeyaşadığı 1940’lı ve 50’li yıllarda, çok kültürlü bir ortamda geçen çocukluk yıllarında, sıklıklaiki toplumdan insanlar arasındakisıkı dostluk bağlarınaşahit olduğunu anlatan Pericleous, Kıbrıslı Türklerle kurduğu ilişkiler sayesinde Kıbrıs Sorunu’na daha objektif bir bakış açısı geliştirebildiğini söyledi.

Türkçe’ye de çevrilen Kıbrıs Referandumu isimli kitabın yazarı olan Pericleous, seminerde ayrıca,Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği adaylık sürecinin müzakere süreciüzerindeki etkilerinide anlattı. Annan Planı Referandumu’nun bir dönüm noktası olduğunu vurgulayanPericleous, “Referandum adanın yeniden birleştirilmesi açısından kaçırılmış büyükbir fırsattı” dedi. Pericleouskonuşmasında ayrıca,1999 Helsinki, 2003 Kopenhag ve 2004 Bürgenstock sürecinde Kıbrıs sorununa taraf olan aktörlerin aldıkları pozisyonları, bu sırada Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan üçgeninde yaşanan dönüşümlereişaret ederek, tüm bu unsurların referandumdaki başarısızlıkta oynadığırolü dedetaylarıyla anlattı.

UKÜ öğretimüyeleri yanı sıra çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen seminer, soru cevap bölümüyle son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'de '19. Avrupa Dijital Hükümet Konferansı' düzenleniyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ev sahipliğinde, '19. Avrupa Dijital Hükümet Konferansı' düzenleniyor.
Final Üniversitesi yaz okulu öğrencilerinden Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı...
image Final Üniversitesi’nin 14-18 yaş arasında gençlere yönelik hazırladığı “Yaz Okulu” programında bu yıl KKTC’ye gelen öğrenciler Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztür...
GAÜ'yü İtalya'da temsil edecekler
image GAÜ masa tenisi takımı, GAÜ'yü İtalya'da temsil edecek.