Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Temmuz 2019, Perşembe 18:53
banner

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenlediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi (CYPMED) 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi.
Paylaş  
4
4
4
0

Semineri CYPMED’in konuğu olarak, tarihçi ve edebiyatçı ChrysostomosPericleous verdi.Kıbrıs sorunu ve Annan Planı referandumu üzerine birçok makalesiyanında şiir kitapları da bulunan Pericleous, seminere Kıbrıs sorununun tarihsel gelişiminive bu konudaki farklı bakış açılarını anlatarak başladı.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar’ın iç içeyaşadığı 1940’lı ve 50’li yıllarda, çok kültürlü bir ortamda geçen çocukluk yıllarında, sıklıklaiki toplumdan insanlar arasındakisıkı dostluk bağlarınaşahit olduğunu anlatan Pericleous, Kıbrıslı Türklerle kurduğu ilişkiler sayesinde Kıbrıs Sorunu’na daha objektif bir bakış açısı geliştirebildiğini söyledi.

Türkçe’ye de çevrilen Kıbrıs Referandumu isimli kitabın yazarı olan Pericleous, seminerde ayrıca,Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği adaylık sürecinin müzakere süreciüzerindeki etkilerinide anlattı. Annan Planı Referandumu’nun bir dönüm noktası olduğunu vurgulayanPericleous, “Referandum adanın yeniden birleştirilmesi açısından kaçırılmış büyükbir fırsattı” dedi. Pericleouskonuşmasında ayrıca,1999 Helsinki, 2003 Kopenhag ve 2004 Bürgenstock sürecinde Kıbrıs sorununa taraf olan aktörlerin aldıkları pozisyonları, bu sırada Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan üçgeninde yaşanan dönüşümlereişaret ederek, tüm bu unsurların referandumdaki başarısızlıkta oynadığırolü dedetaylarıyla anlattı.

UKÜ öğretimüyeleri yanı sıra çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen seminer, soru cevap bölümüyle son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Polis Genel Müdürlüğü, eğitim öğretim yılı öncesi uyarılarda bulundu
image Polis Genel Müdürlüğü (PGM) Trafik Müdürlüğü, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının yarın başlayacak olması nedeniyle uyarılarda bulundu.
KTÖS yarın öğretmen yetersizliği ile ilgili toplantı yapacak
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yarın öğretmen yetersizliği ve diğer alt yapı sorunları ile ilgili bir basın toplantısı yapacak.
Girne Belediye Başkanı Güngördü: "En önemli yatırım eğitime yapılandır"
image Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye olarak 5 yıl içinde bölge okullarına yaklaşık 2 milyon 200 TL’binlik yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.