Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 12 Temmuz 2019, Cuma 16:29
banner

UKÜ'lü Akademisyen Çakır: "Sıcak hava dalgaları hava kirliliğine neden oluyor"

UKÜ'lü Akademisyen Çakır: Sıcak hava dalgaları hava kirliliğine neden oluyorUKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sedef Çakır, sıcak hava dalgalarının hava kirliliğinin artmasına neden olduğunu açıkladı.
Paylaş  
5
6
5
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedef Çakır son günlerde özellikle Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde etkili sıcak hava dalgalarının hava kirliliğinin artmasına yol açtığını açıkladı.

Hava sıcaklıklarının bölge üzerinde 4-5 gün süresince mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği durumlarda sıcak hava dalgalarından söz edildiğine dikkat çeken Meteoroloji Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Çakır, bu durumun insan sağlığını tehdit ettiğini, orman yangılarının ve hava kirliliğinin de artmasına yol açtığını ifade etti. 

Yrd. Doç. Dr. Çakır, yaşanan küresel iklim değişikliği nedeniyle sellerle sonuçlanan şiddetli sağanaklar, dolu, kasırgalar, su hortumları gibi şiddetli atmosfer olaylarının yanında sıcak hava dalgası oluşumlarının da giderek arttığını belirterek, “Yapılan bilimsel çalışmalar ve model tahminlerine göre bu gibi olayların şiddet ve sıklıklarının daha da artması öngörülüyor” dedi.  

Hava kirliliği ile sıcak hava dalgalarının yakın ilişkisi bulunduğunun altını çizen Çakır şöyle devam etti: “İkincil kirletici olarak bilinen Ozon bizi zararlı UV ışınlarından koruyan ve yukarı seviyelerde (stratosferde) bulunan Ozondan farklıdır. Bazı kirleticilerin (azot oksitler, karbon monoksit, uçucu organik bileşikler) güneş ışınlarının etkisiyle fotokimyasal reaksiyona girmesi sonucu yere yakın seviyelerde insan sağlığına, bitkilere ve ekosisteme zararlı Ozon oluşmaktadır.”

Ülkemizde şu anda Avrupa’daki gibi sıcaklıklık rekorlarının kırılmasına sebep olacak bir sıcak hava dalgasının etkili olmadığının altını çizen Çakır, ancak artan araç sayısı, azot oksit salınımı ve yüksek seyreden sıcaklıkların ozon konsantrasyonunun yaz aylarında özellikle de öğleden sonraları ortalama standart değerleri aşabileceğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ akademisyeni Menteş kırsal kalkınma ve mimari mirasın korunmasını inceled...
image LAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Menteş, uluslar arası konferansta LAÜ'yü temsil etti.
DAÜ - KAM Kıbrıs Araştırmaları Dergisi makale kabulüne başladı
image Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi'nin (DAÜ -KAM) süreli yayınlarından Kıbrıs Araştırmaları Dergisi, makale kabulüne başladı.
UKÜ'lü öğrencilerden örnek davranış
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü ile Kütüphane Kulübü’nün işbirliğinde sınav döneminde sınıflarda ve kütüphanede kalan 1000 adetten fazla plastik şişe ve atıklar toplanarak, geri dönüşüm kutu...