Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 19 Temmuz 2019, Cuma 11:19
banner

UKÜ'lü Akademisyen'den 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajı

UKÜ'lü Akademisyen'den 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajıYrd. Doç. Dr. Nuri, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajı yayımladı.
Paylaş  
5
5
5
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Sorumlusu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahit Nuri, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Cahit Nuri, 20 Temmuz tarihinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kıbrıs Türkü’nü kaderine terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği gün olduğunu belirterek, “20 Temmuz Harekâtı ile Kıbrıs Türkü karanlıktan aydınlığa çıkmış, özgürlüğüne kavuşmuştur” dedi. TSK tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. yılı olduğunu kaydeden Nuri, o yıllarda Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak üç kez askeri müdahalede bulunmayı denediğini, ancak üçüncü denemesinde başarılı olabildiğini dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Nuri, uluslararası örgütlerin ve dünya siyasetine yön veren devletlerin Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalede bulunmaması için çeşitli yönlerden baskı yaptığına dikkat çekerek, Kıbrıs Türk halkının yıllarca tüm dünyanın gözü önünde acılar çektiğini aktardı. Kıbrıs Türkü’nün soykırıma uğradığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Nuri, “Bu gerçekler ışığından hareket ederek garanti ve güvenlik konusunda Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden ve Türk ordusunun adadaki varlığından asla vazgeçmemelidir” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Cahit Nuri açıklamasında, Kıbrıs Türkü’nün tüm anayasal haklarının gasp edildiğini, azınlık konumuna getirildiğini ve sefalet içerisinde yaşamaya terk edildiğini hatırlatarak,  o günlerin anlamının iyice kavranmasının ve geçmişte yaşananların tekrarlanmaması adına bunun gelecek nesillerin milli bilincine yerleştirilmesinin önemine işaret etti.  

Nuri son olarak “O dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Kurucu Cumhurbaşkanı Raif Rauf Denktaş ve mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere bu uğurda canını hiçe sayan mücahit, mücahideler, mehmetçik, tüm şehitlerimiz ve Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüren herkese minnettarız” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye'de Kıbrıs mutfağı tanıtılacak
image GAÜ Akademisyeni Özçil, Türkiye'de yapılacak olan gastronomi etkinliklerinde Kıbrıs mutfağını tanıtacak.
KTÖS: "Ders zili sorunlu çalacak"
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okulların açılmasına bir aydan az bir zaman kaldığını hatırlatarak, hükümete ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na, eğitim hakkına odaklanarak bi...
Dünyaca ünlü şefler DAÜ'de ders verecek
image Mezunları dünyanın en önemli kurumlarında çalışma imkanı bulan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da verdiği teorik ve pratik eğitimin kalitesini arttırmaya devam ediyor.