Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 3 Ağustos 2019, Cumartesi 19:48
banner

Çavuşoğlu: "Üniversite yerleşme sonuçları gecen yılın gerisinde olmayacak"

 Çavuşoğlu: Üniversite yerleşme sonuçları gecen yılın gerisinde olmayacakMilli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlık görevini aldıktan sonra KKTC Yüksek öğrenimde atılan adımlar ve yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
10
10
10
0

ÇAVUŞOĞLU: "ÜNİVERSİTE YERLEŞME SONUÇLARI GECEN YILIN GERİSİNDE OLMAYACAK. EK YERLEŞTİRME SONUÇLARIYLA DAHA İYİ NOKTAYA ULAŞACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM."

Görevi devraldıktan sonra yükseköğrenimde birikmiş ve çözülmesi gereken ciddi sorunlar olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Denklik, yatay geçiş, kontenjan hususlarında belirsizlikler vardı. Üniversitelerimiz bu ortamdan dolayı huzursuz, tedirgin ve umutsuzdu. Geçmiş Bakanlığın YÖK ile teması olmadığı için de bu belirsizlik ortamı ortadan kalkmamış, çözüm yetisi üretilememişti. Yükseköğrenim açıkçası kaos ortamı içerisinde olumsuz bir noktadaydı.” dedi.

Görevi devralır almaz üniversiteler, mütevelli heyet başkanları ve YÖDAK’la ciddi toplantılar yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, sorunun tespiti ve çözüm önerileri hususunda veri temelli çalışmalar yaptıklarını belirterek “Kısa, orta ve uzun vadede gerçekleşmesi gereken hedefleri ortaya koyduk” dedi.

Çavuşoğlu, bu süreç içerisinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’la uzun süren çalışma toplantıları gerçekleştirdiğini de dile getirerek, Sayın Saraç’la geçmişe dayanan iyi ilişkilerinin ve karşılıklı güven duygusunun sürece ivme kazandırdığını kaydetti.

“İMZALADIĞIMIZ PROTOKOL YÜKSEKÖĞRENİMDE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ STRATEJİNİN BİR ÜRÜNÜDÜR.”

Kısa zamanda büyük emekler harcanarak ülkemiz üniversitelerinin ve yükseköğretiminin yaşadığı sıkıntıların büyük oranda çözüme kavuşturulduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Denklik, yatay geçiş, tanınma, YÖKSİS ve e-Devlet’e aktarım gibi hususlarda yaşanan sıkıntıların ve belirsizliklerin bu protokol ile ortadan kalktığını; KKTC üniversitelerini kontrolsüz yatay geçişte koruyan ciddi kazanımlar elde edildiğini söyledi ve ekledi “YKS yoluyla KKTC’ye yerleşen ve ön lisans ile lisans alanından mezun olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından denklik aranmayacağı, yine bu protokolde net bir şekilde ortaya konmuştur. Ayrıca YÖKSİS üzerinden e-Devlet’e bilgi ve mezuniyetlerinin aktarılması sağlanmış, YÖK’ün YÖDAK ile birlikte kaliteye yönelik çalışmalar yapması karara bağlanmıştır.”

Bu protokol sayesinde KKTC’de verilen akademik unvanların Türkiye’de de tanınmasının önünün açıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, buradaki en kritik noktanın tercih dönemi başlamadan bu protokolün imzalanabilmesi olduğunu vurguladı.

“2010 yılında da görevi devraldığımız zamanda kriz ortamı vardı. Göreve geldiğimde ortak akıl yaklaşımlarıyla KYK Yurtlarını ve burslarını KKTC’ye açıp öğrenci sayısının 40 binden günümüzdeki rakama ulaşmasının önünü açtık.” diyen Çavuşoğlu, KKTC üniversitelerinin ülke ekonomisine katkısının sürdürülebilirliğini sağlamak ve bunun artarak devam etmesini hedeflediklerini vurgulayarak, akademik dünyanın bilimsel araştırma ve geliştirmenin üniversiteler sayesinde var olabileceğinin bilincine haiz çalışmalar ve çözümler ürettiklerini söyledi. Gelinen noktanın iyi olduğunu belirtmekle birlikte yükseköğrenimdeki bazı sıkıntıların da süreç içerisinde çözümleneceğini belirterek üniversitelerin ve öğrencilerin kuşku duymamalarını istedi.

YÖK Başkanı ile yaptığı toplantılarda KKTC üniversitelerinin bu seneki doluluk oranlarını da görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, olumlu sonuçlar doğuracağına inandığı bazı planlama ve çalışmaları YÖK Başkanı ile birlikte yürüttüğünü aktararak, imzalanan protokolle sorunların çözüme kavuşturulması, YÖK’ün yapıcı tavrı, üniversitelerin ve bakanlığımızın yürüttüğü stratejik ve planlı çalışmaların doluluk oranlarına yansımasının gecen yılın gerisinde olmayacağını, hatta ek yerleştirme sonuçlarıyla daha iyi noktaya ulaşacağımızı düşünüyorum. dedi.

Açıklamasının sonunda YÖK ile sorunların çözümü noktasında mutabık olduklarını ve sorunların büyük bir kısmının çözüldüğünü belirten Çavuşoğlu, çözüme kavuşturulması gereken sorunlar üzerinde de çalışıp, ortak akıl yaklaşımlarıyla çözüm üretileceğinden kimsenin kuşku duymamasını söyledi ve KKTC yükseköğrenimini YÖK, YÖDAK ve üniversitelerle birlikte daha ileriye taşıyacaklarını vurguladı.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
5
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ BESYO Özel Yetenek Sınavları devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde bulunan Antrenörlük, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için yetenek sınavları, 26 Ağustos İstanbul, 28 Ağustos...
Öğretmen sendikalarından ortak açıklama: 'Alasya İlkokulu ve GMTMK'nın ek der...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanları ortak açıklama yaparak eğitim/öğretim faaliyetlerinin planlanmasını sekteye uğratan iki önemli unsur olduğunu vurguladı.
"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.