Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Ağustos 2019, Salı 15:45
banner

Çavuşoğlu, YKS yerleştirme sonuçlarını değerlendirdi: "Üniversitelerimizdeki doluluk oranları sevindirici"

Çavuşoğlu, YKS yerleştirme sonuçlarını değerlendirdi: Üniversitelerimizdeki doluluk oranları sevindiriciMilli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 2019 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı  (YKS) yerleştirme sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, bir önceki yıla kıyasla doluluk oranlarında gözlenen artışın sevindirici olduğunu kaydetti.
Paylaş  
4
4
4
0

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, konuyla ilgili “Geçen yılın ilk sonuçlarına göre KKTC üniversitelerinin doluluk oranı %45,94 oranındayken bu yıl üniversite doluluk oranının %57,35’e yükselmesi ülkemiz ve üniversitelerimiz adına sevindiricidir” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

“2019 Yılı Yüksek Öğretim Kurumları sınavı yerleştirme sonuçları bugün öğlen saatlerinde açıklandı. Sonuçlar incelenmiş olup geçen yılın ilk sonuçlarına göre KKTC üniversitelerinin doluluk oranı %45,94 oranındayken bu yıl üniversite doluluk oranının %57,35’e yükselmesi ülkemiz ve üniversitelerimiz adına sevindiricidir. Bir kaç gün önceki beyanatımda bu sonuçların bu şekilde çıkacağını üniversitelerimiz, YÖDAK ve ekibimle yaptığımız çalışmalarda öngörmüştüm. Kısa zamanda çok çalışarak YÖK ile yaptığımız bilimsel ve sonuç odaklı çalışmaların bu sonucu doğuracağına inanmıştık.Görevi devraldığımızda üniversite otoriteleriyle yaptığımız toplantılarda bu yıl yerleştirme rakamlarının geçen yılın çok altında geleceği beklenirken,  kısa vadede YÖK ile ekibimin yaptığı disiplinli ve özverili çalışmaların sonucu olarak, Lisans alanında 5992 öğrenci yerleşme alırken, önlisans alanında 2047,  toplamda ise KKTC üniversitelerine yerleşen öğrenci sayısı 8039 olmuştur. Bu sayılara ülkemizde kampüsü bulunan ODTÜ KKTC ve İTÜ KKTC yerleşme sayılarıda eklendiğinde 8689 rakamına ulaşılmaktadır. YÖK ile olan çalışmalarımız devam etmekte olup “EK Yerleştirme” sonuçlarına yönelik olarak atacağımız adımların olumlu yansımaların olacağını düşünmekteyiz. Yukarıda ifade ettiğimiz rakamın daha da artacağını ifade etmek isteriz. YÖK ile birlikte yaptığımız çalışmaların sonucu olarak geçen yıl 9623 kontenjan boş kalırken bu rakamın bu yıl 5978’de kalması sağlanmıştır.

YKS sonuçlarının başta ülkemize, üniversitelerimize, öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını temenni eder;  tercihlerden önce yaptığımız çalışmaları protokol ile somuta dönüştürülmesinde özverili ve samimi yaklaşımıyla katkı sağlayan başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç ve ekibine teşekkür eder, iki ülke arasındaki ilişkilerimizi geliştirme hedefimize yönelik ekonomik ve akademik çalışmaların özverili bir şekilde devem edeceğini vurgulamak isteriz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Dereceye giren KKTC'li öğrenciler Konya gezisinde
image Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Fikir Yarışması'nda dereceye giren öğrenciler Konya gezisine katıldı.
LAÜ'de akademik personelin mükemmeliyetçilik ve benlik saygısı arasındaki ili...
image LAÜ akademisyeni Görkem tarafından, Üniversitelerde çalışan akademik personelin mükemmeliyetçilik ve benlik saygısı arasındaki ilişki araştırıldı.
DAÜ, Diş Hekimliği Fakültesi binasını tamamen kendi öz kaynaklarıyla yapacak
image DAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Binası Projesi 1. Etap Yapı İşleri İhalesi'ni kazanan Asin İnşaat Ltd. ile DAÜ arasında protokol imzalandı.