Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Ağustos 2019, Salı 10:13
banner

"Fiziksel aktivite, sağlığı ve yaşlanma sürecini indirek olarak etkilemekte"

Fiziksel aktivite, sağlığı ve yaşlanma sürecini indirek olarak etkilemekteFiziksel aktivitenin hayatımızı nasıl değiştirebileceği hakkında bilgi veren LAÜ Öğretim Görevlisi Uzm. Fzt. Beraat Alptuğ, Fiziksel aktivitenin, sağlığı ve yaşlanma sürecini indirek olarak etkilemekte olduğunu belirtti.
Paylaş  
1
1
1
0

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan yaşlanma raporunda sağlıklı yaşlanma, yaşlılıkta iyi hali sağlayan fonksiyonel yeteneğin geliştirilmesi ve sürdürülmesi süreci olarak tanımlanmış ve bu nedenle sağlıklı yaş alma kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan sağlıklı olunmasını kapsamaktadır” diyen LAÜ Öğretim Görevlisi Uzm. Fzt. Beraat Alptuğ, Fiziksel aktivitenin sağlığı ve yaşlanma sürecini indirek olarak etkilemekte olduğunu belirtti. 

Alptuğ, fiziksel aktivite tüm nedenlere bağlı ölüm oranını azaltarak, yaş alımı ile birlikte sağlığın, fonksiyonelliğin ve kognitif performansın korunması sağlanıyor. 

Alptuğ, “Enerji harcanarak, iskelet kasları ile oluşturulan bedensel hareketler fiziksel aktivite olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel fitnesin geliştirilmesi için yapılan düzenli ve planlı fiziksel aktiviteler ise egzersiz olarak adlandırılmaktadır” dedi. 

Alptuğ, yaşam süreci içerisinde sağlığa bulunan olumlu etkileri nedeniyle fiziksel aktivite ve egzersize olan ilginin artmakta olduğunu ve son zamanlarda yapılan araştırmalara göre obezite, koroner kalp hastalıkları, tip II diyabet (diabetes mellitus) ve yaş almaya bağlı demansın azaltılmasında fiziksel aktivitenin önemli bir yeri bulunduğunu belirtti. 

“Bununla birlikte fiziksel aktivite tüm nedenlere bağlı ölüm oranı azaltarak, yaş alımı ile birlikte sağlığın, fonksiyonelliğin ve kognitif performansın korunmasını sağlanıyor. Aynı zamanda fiziksel aktivitenin artması ile birlikte kişinin bağımsızlık seviyesi artarak hareket yeteneği gelişiyor, osteoporoz ve düşme risklerini azaltıyor” diyen Alptuğ, diğer yandan oturularak geçirilen zaman diliminin artması ile sağlığın olumsuz yönde etkilendiğini belirtti. 

“Sedanter yaşam tarzı ile tüm nedenlere bağlı ölüm oranını, obezite, koroner kalp hastalıkları insidansı, tip II diabetes mellitus ve kanser riski artmaktadır” diyen Alptuğ, bu nedenle oturularak geçirilen sürenin azaltılması ile birlikte fiziksel aktivitenin yaşam tarzı haline getirilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. 

Amerikan Spor Hekimliği Koleji ve Kanada Fiziksel Aktivite Rehberine göre 65 yaş üzeri olan bireyler için önerilen fiziksel aktivite programının haftada en az 150 dakika orta şiddetli aerobik fiziksel aktivite içerdiğinin bilgisini veren Alptuğ, buna ek olarak haftada en az 2 gün kas ve kemikleri güçlendirmek için kuvvetlendirme egzersizleri ile düşmelerin engellenmesi için denge egzersizleri yapılması gerektiğini ve doğru egzersiz programının kişiye özgü oluşturulmasının önemli olduğu, programın oluşturulmasında fizyoterapist ile görüşülmesi gerektiğini ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ BESYO Özel Yetenek Sınavları devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde bulunan Antrenörlük, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için yetenek sınavları, 26 Ağustos İstanbul, 28 Ağustos...
Öğretmen sendikalarından ortak açıklama: 'Alasya İlkokulu ve GMTMK'nın ek der...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanları ortak açıklama yaparak eğitim/öğretim faaliyetlerinin planlanmasını sekteye uğratan iki önemli unsur olduğunu vurguladı.
"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.