Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 8 Ağustos 2019, Perşembe 16:49
banner

LAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Menteş: "Kültürel Mirasın korunması önemli"

LAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Menteş: Kültürel Mirasın korunması önemliLefke Avrupa Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aliye Menteş, 9. Uluslararası Mimarlık Konferansı'nın Mimarlık Tarihi ana başlıklı panelinde, LAÜ'yü temsil ederek sözlü sunum gerçekleştirdi.
Paylaş  
5
5
5
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aliye Menteş, Atina Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından organize edilen 9. Uluslararası Mimarlık Konferansı’nın, Mimarlık Tarihi ana başlıklı panelinde, LAܒyü temsil ederek sözlü sunum gerçekleştirdi.

LAÜ akademisyeni tarafından Lefkoşa'daki sinema yapılarının ve mekânların dönüşümü incelendi.

Lefkoşada sinema yapılarının ve mekanların dönüşümü: erken/orta 20. yüzyıl mirası konulu çalışmayı Menteş, Girne Amerikan Üniversitesi, öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Valentina Dona ile birlikte gerçekleştirdi.

“KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI VE YENİDEN KULLANILMASI TEŞVİK EDİLMELİ”

Sunum ile ilgili bilgi veren Menteş, “Yürütülmekte olan çalışmanın amacı, Kuzey Kıbrıs'ta modern miras değeri bağlamında sinema yapılarının ve açık hava sinemalarının, mekanlarının incelenmesi ve  önemleri konusunda farkındalık yaratmak, böylece tehlike altında olan bu değerli kültürel mirasın korunmasını ve yeniden kullanılmasını teşvik etmektir” dedi.

Çalışma, bu binaların ve mekanların çevreleri ve mahalleleri ile tarihsel ilişkilerini ve aynı zamanda dönüştürülmüş durumlarını araştırmayı amaçladığını söyleyen Menteş, “çalışmasında sinemaların bir çoğu 1980’lerde değişen ekonomik, politik ve sosyo-kültürel yaşam biçimlerinden kaynaklı nedenlerin sonucunda kapatılmış,  binalardan bazıları yerlerine yeni yapılar inşa edilmiş, bazıları ise terk edilmiş ve günümüze dek boş kalmıştır” bilgisini verdi.

MODERN MİRASIN VE SİNEMA KÜLTÜRÜNÜN KORUNMASI KONUSUNDA ÖNLEMLER ALINMALI

Bu çalışmanın, 1920-1960 yılları arasında gelişen Kıbrıs mimarisinin ve Kıbrıslı mimarların, Akdeniz bölgesindeki rolünü ve çok kültürlülüğünü vurgulamayı amaçladığını dile getiren Menteş, diğer Akdeniz ülkelerindeki sinema yapıları ile ortak özellikler tartışılırken, yerel dokunun yansımalarının ortaya çıktığı mimari özelliklerin de analiz edildiği bilgisini verdi.

Menteş, “Bu çalışma nitel bir araştırma yaklaşımını izlemekte olup, önemli tartışmalar Lefkoşa’daki sinema binaları ve mekanlarının incelenmesiyle yapılmıştır. Araştırma, tarihi Lefkoşa Surlar İçi ve yakın çevresi olan Çağlayan bölgesi ve Köşklüçiftlik’te yürütülmüştür” dedi.

Menteş araştırmasında,  1950-1960’lı yıllarda bu sinemaları kullanan yerel halkla yapılan anketler ve röportajlar sonucu çıkan sosyo-kültürel veriler de çalışmanın önemli olduğunu ve modern mirasın ve sinema kültürünün korunması konusunda acilen önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KTÖS: "Ders zili sorunlu çalacak"
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okulların açılmasına bir aydan az bir zaman kaldığını hatırlatarak, hükümete ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na, eğitim hakkına odaklanarak bi...
Dünyaca ünlü şefler DAÜ'de ders verecek
image Mezunları dünyanın en önemli kurumlarında çalışma imkanı bulan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da verdiği teorik ve pratik eğitimin kalitesini arttırmaya devam ediyor.
DAÜ'nün ücretsiz otobüs hizmeti devam ediyor
image DAÜ'nün, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için başlattığı ücretsiz otobüs servisi hizmeti yeni akademik yılda da devam edecek.