Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 9 Ağustos 2019, Cuma 19:13
banner

Perçinci: "Kurban Bayramı'nda etin doğru olarak tüketilmesine dikkat edilmeli"

Perçinci: Kurban Bayramı'nda etin doğru olarak tüketilmesine dikkat edilmeliLAÜ Öğretim Üyesi Perçinci, Kurban Bayramı'nda etin doğru olarak tüketilmesine dikkat çekerek etin doğru tüketimi ile ilgili önemli bilgiler aktardı.
Paylaş  
10
10
10
0

Lefke Avrupa  Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazal Bardak Perçinci, “Kurban Bayramı’nda etin doğru olarak tüketilmesi” hakkında açıklamalarda bulunarak, detaylı bilgi verdi.

KURBAN BAYRAMI SÜRESİNCE FAZLA MİKTARDA ET TÜKETİLMEMELİ

“Hemen hemen hepimizde bir bayram telaşı başlamış durumda. Nerede geçirebiliriz, neler yapabiliriz gibi programlamalar peşindeyiz baktığımız zaman tüm bu planlar besin tüketimi düşünülerek planlanıyor. Peki ne gibi ipuçlarını unutmamalıyız” diyen Perçinci, Kurban Bayramı süresince fazla miktarda et tüketimi birçok rahatsızlığın gelişmesine ve var olan rahatsızlıklarınızın artmasına neden olabileceğine dikkat çekti.  

Tüketilen et miktarının kontrol edilmesinin yanında, pişirme teknikleri de oldukça önemli olduğunu belirten Perçinci, “Etle yapılan yemeklerin hafif olması için kendi yağıyla pişirin, ilave yağ eklemeyiniz. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır, bu nedenle özellikle mide barsak hastalığı olan bireyler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidirler” dedi.  

ETLER SEBZEYLE BİRLİKTE TÜKETİLMELİ

“Etler kaliteli protein kaynağı olmasının yanı sıra yağ, çesitli minerallerin (özellikle demir, çinko, fosfor, magnezyum) ve vitaminlerin (özellikle B12, B6, B1 ve A vitamini ) de kaynağıdır. Etlerin çok yağlı kısımları tüketilmemeli, hayvanın iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır” sözlerini kullanan Perçinci, “Et ve ürünleri posa içeren bir yiyecek grubu değildir. Bu nedenle bayram tatili süresince aşırı miktarda tüketilmesiyle kabızlık gelişebilir. Kabızlık oluşumunun engellenmesi ve çeşitli antioksidanların alınması için etlerin mutlaka sebze yemekleriyle birlikte veya yanında sebzeyle birlikte tüketilmesi gerekmektedir” dedi.

Etli sebze yemeklerine yağ kullanmamanın en sağlıklı yöntem olduğunu ifade eden Perçinci, “Kırmızı et tüketimi ile ilgili çalışmalar oldukça fazladır. Epidemiyolojik, kanıta dayalı çalışmalar sıklıkla ve sağlıksız pişirme tekniği ile pişirilen kırmızı et tüketen bireylerde kolon ve mide kanserine yakalandıkları yönünde gelişmiştir. Buna ek olarak yağlı et tüketimi ile birlikte kan yağlarında ve ürik asit düzeyinde artış olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kırmızı et tüketiminde sıklık azaltılıp haşlama öncelikli olmak kaydıyla, fırınlama ve ızgara yöntemleri kullanılarak pişirilmesi daha güvenlidir ve uzmanlarca önerilmektedir. Sıklık açısından haftada 2 kez tüketmek en sağlıklısı. Pişirme esnasında pişirme suyu atılmamalı, bu nedenle et az suda pişirilmelidir” sözlerini kullandı.

ETLERİN DONDURULDUKTAN SONRA TEKRAR ÇÖZDÜRÜLMESİ BAZI MİKROORGANİZMALAR İÇİN ÜREME YERİ OLUŞTURUR

“Etleri, büyük parçalar şeklinde değil kıymalık, kuşbaşilık,  pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalı, günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. ve bu da sağlığımızı tehdit edebilir” sözlerine yer veren Perçinci, bu nedenle buzlukta saklanan etler buzluktan çıkartılınca yemek içinde tamamen kullanılacak şekilde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Etlerin saklama koşuları hakkında Perçinci, “etler buzlukta ( -2 ºC ) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) daha uzun süre ile saklanabilir. Sakatat ve organ etleri buzdolabında 1–2 gün saklanabilir, etler kıyma haline getirilirse saklama süresi kısalır kıyma buzdolabında 1–2 gün parça et ise 2-3 gün saklanabilir” dedi.

“ Çözdürülmek istenen et, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabında çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin, buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme vb. sakıncalı yöntemlerdir” olduğunu belirten Perçinci son olarak, Bayram tatlılarında şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesini ve böylelikle tüketilen yağ miktarını azaltarak ve sindirimi kolaylaştıracağını ifade etti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KTÖS: "Ders zili sorunlu çalacak"
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okulların açılmasına bir aydan az bir zaman kaldığını hatırlatarak, hükümete ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na, eğitim hakkına odaklanarak bi...
Dünyaca ünlü şefler DAÜ'de ders verecek
image Mezunları dünyanın en önemli kurumlarında çalışma imkanı bulan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da verdiği teorik ve pratik eğitimin kalitesini arttırmaya devam ediyor.
DAÜ'nün ücretsiz otobüs hizmeti devam ediyor
image DAÜ'nün, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için başlattığı ücretsiz otobüs servisi hizmeti yeni akademik yılda da devam edecek.