Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 21 Ağustos 2019, Çarşamba 16:47
banner

LAÜ akademisyeni Okray: "Kadın cinayetleri dünya çapında çözülmeyi bekleyen bir sorun"

LAÜ akademisyeni Okray: Kadın cinayetleri dünya çapında çözülmeyi bekleyen bir sorunLAÜ akademisyeni Okray, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına dikkat çekerek, "Kadın cinayetleri sadece Türkiye'de değil dünya çapında çözülmeyi bekleyen önemli bir sorundur" dedi.
Paylaş  
5
4
5
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zihniye Okray Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen III. Uluslararası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler sempozyumu’nda  ‘Şule Çet İçin Adalet’: Twitter Verisinin Eleştirel Söylem Çözümlemesi Modeli İncelenmesi isimli çalışmasını sözel bildiri olarak sundu.

Okray suunumunda kadın cinayetlerinin sadece Türkiye’de değil dünya çapında çözülmeyi bekleyen önemli bir sorun olduğunu ifade ederek kadın cinayetleri femicide kavramının Türkçe alanyazın içerisinde kullanılan en yaygın tanımı olduğunu söyledi.

Oktay: Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı ile ilgili bilgilerle donatılmış yeni bir nesil yetiştiriyoruz

“Kadın cinayeti denildiğinde en basit anlamda kadının sadece kadın olduğu için öldürülmesinin ifadesidir. Bu çalışmada Şule Çet cinayeti ardından mikro-blog olan sosyal paylaşım sitesi Twitter verilerinin geriye dönük olarak taranması ve eleştirel söylem çözümlemesi ile araştırılmasını kapsamaktadır”diyen Okray  Şule Çet için adalet hastag’i ile oluşturulan mikro-bloğun incelenmesi ve analizleri sonucunda elde edilen bulgular arasında, kadınların cinsel hayatlarının, bekar ve çalışıyor olmalarının, ailelerinde uzak yaşıyor olmalarının, giyim tarzlarının tecavüzü ve cinayeti meşrulaştıran kavramlar olarak görüldüğü sonuçlarına ulaşılmıştır dedi.

Okray sunumunda, yapılan incelemeler sonucunda değişik tarihlerde işlenen tecavüz ve cinayetlere göndermeler yaparak, adaletin sağlanması için öneriler sundu. Ayrıca ayrıcalıklı gruplara uygulanan cinsel tacizler de kınadı. Okray, Lefke Avrupa Üniversitesi Psikoloji Bölümü olarak eğitim programının içerisinde farklı derslerle birlikte toplumsal cinsiyet ile ilgili dersleri de işleyerek, bu şekilde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı ile ilgili bilgilerle donatılmış yeni bir nesil yetiştirme konusunda  bölüm olarak önemli bir görevi yerine getirdiklerini sözlerine ekledi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ'de yüksek lisans kayıtları devam ediyor
image GAÜ'nün büyük burs fırsatlarına sahip master ve doktora programlarına kayıtları devam ediyor...
DAÜ 13. Uluslararası İlişkiler Pan - Avrupa Konferansı'nda
image Doğu Akdeniz Üniversitesi, 13. Uluslararası İlişkiler Pan - Avrupa Konferansı'na katıldı.
UKÜ "Yaz Yüzme Okulu" sertifika töreni ile tamamlandı
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) "Yaz Yüzme Okulu" geniş katılımlı sertifika töreni ile tamamlandı.