Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Eylül 2019, Cuma 22:29
banner

Çavuşoğlu: 'YÖK ile yapılan görüşmeler neticesinde sıkıntılar sonlanıyor'

Çavuşoğlu: 'YÖK ile yapılan görüşmeler neticesinde sıkıntılar sonlanıyor'Bakan Çavuşoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan görüşmeler neticesinde sistemin içindeki öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların sonlanacağını belirtti.
Paylaş  
13
11
13
0

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin düzenlediği Kıbrıs Düşünce Platformu’nun konuğu oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, akademisyenler, iş insanları ve bürokratların katıldığı toplantıda “KKTC’de Eğitimin Geliştirilmesi” konusu ele alındı.

“YÜKSEKÖĞRENİMDEKİ SIKINTILAR SONLANIYOR”

Çavuşoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, YÖK ile yapılan görüşmeler sonucunda sistemin içindeki öğrencilerin de yaşadığı sıkıntıların sonlanacağını söyledi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç ile 19 Temmuz tarihinde imzalanan yükseköğrenim alanındaki Mutabakat Zabtı sonucunda KKTC Yükseköğreniminde denklikte yaşanan belirsizliklerin ortadan kaldırıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği üzere Mutabakat Zabtı 2019 yılında yürürlüğe gireceği için sistemin içinde yer alan öğrencilerimizin bazı sıkıntıları çözümlenememişti.

YÖK ile de yaptığımız görüşmeler sonucunda sistemin içindeki öğrencilerimizin de yaşadığı sıkıntılar Cuma günü itibarı ile sonlanmış olacaktır. Bu bağlamda 2019 yılı öncesinde de KKTC’deki yükseköğretim kurumlarına YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile yerleşip YÖK tarafından yayımlanan ‘Yükseköğretim Kurumlarından Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik’ hükümlerine uygun olarak KKTC yükseköğretim kurumlarına kurum içi ya da kurumlar arası yatay geçiş ve ders transferi yoluyla kaydolan öğrencilerden de denklik aranmayıp ilgili madde hususunda değerlendirildikten sonra bilgileri ve mezuniyetlerini YÖKSİS üzerinden e-Devlette erişime açılacaktır.”

“ÖZEL YETENEK ALANINDA DA İYİLEŞTİRMEYE GİDİLDİ”

Özel yetenek alanında da iyileştirmeye gidildiğini bildiren Çavuşoğlu, öğrenciler için denklik sürecinin söz konusu olduğunu, bu alanda öğrenim gören öğrencilerin de e- devlet üzerinden “Öğrenci olduklarına dair belge” alabileceklerini ifade etti.

“YENİ ÖĞRETİM YILINA BELİRSİZLİKLER ÇÖZÜLMÜŞ OLARAK BAŞLANIYOR”

Yükseköğrenimin denklik ve e-Devlete aktarım hususunda belirsizlik ve sıkıntılarını çözmüş bir şekilde yeni öğretim yılına başlayacağını dile getiren Çavuşoğlu, bu süreçte olumlu desteklerinden dolayı YÖK Başkanı Yekta Saraç ve ekibine teşekkür etti.

Çavuşoğlu, üretilen kararların ülke yükseköğrenimine hayırlı olmasını temenni ederek sözlerini noktaladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Girne Belediye Başkanı Güngördü: "En önemli yatırım eğitime yapılandır"
image Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye olarak 5 yıl içinde bölge okullarına yaklaşık 2 milyon 200 TL’binlik yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Çavuşoğlu : "2019-2020 eğitim öğretim yılına yarın başlıyoruz"
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu 2019-2020 eğitim öğretim yılı vesilesiyle mesaj yayımladı.
KTÖS: "Devlet sosyal devlet olma sorumluluğundan kaçmıştır"
image KTÖS, "Genel bütçe içerisinde Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın bütcesinin %11.95 (924 milyon TL) olmasına rağmen yeni okul ve ek derslik ihtiyaçları, tamirat ve tadilat işleri için komik bir meblağ ayırdığını iddia eder...