Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 21 Eylül 2019, Cumartesi 09:57
banner

KİKEV'den yurdun birçok yerinde işaret dili farkındalığı

KİKEV'den yurdun birçok yerinde işaret dili farkındalığıAvrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Alan Teknik Destek Projesi ve STÖ'lerden oluşan organizasyon komitesi tarafından organize edilen KİKEV işaret dili farkındalık seminerleri düzenliyor.
Paylaş  
11
10
11
0

banner

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Alan Teknik Destek Projesi ve sivil toplum örgütlerinden oluşan organizasyon komitesi tarafından düzenlenen 4. Açık Kapı Sivil Toplum Festivali çerçevesinde KIKEV işaret dili farkındalık seminerleri düzenliyor.

Önceki gün Lefkoşa AKM’de düzenlenen seminerde, KİKEV İşaret Dili eğitmeni Dr. Aslı Önay Akçay, işaret dili ile ilgili önemli bilgiler verdi. Seminerin 25 Eylül  Girne Gençlik Gelişim Merkezi’nde (GİGEM) ve 26 Eylül İskele’de olacağı öğrenildi.

KİKEV BAŞKANI DOĞRU: “AMACIMIZ; İŞARET DİLİNİ EĞİTMENLERİMİZ ARACILIĞI İLE YAYMAK”

Kıbrıs Postası’na konuşan KİKEV Başkanı Bahire Doğru, bu seminerlerin, festivalin 4’üncüsü düzenlendiğine işaret etti.

Birkaç bölgede farkındalık semineri başvurusu yaptıklarını ve kabul edildiklerini ve festivalin çok güzel bir festival olduğunu belirten Bahire Doğru, “Biz KİKEV olarak festivallere katılmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Etkinlerdeki amacımız; toplumda yaşayan tüm kişilere ulaşabilmek adına, işaret dilini en iyi şekilde eğitmenlerimiz aracılığı ile yaymak” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE DAHA FAZLA DESTEK GEREK”

Bu çalışmaların KİKEV’in kurulduğu günden itibaren sürdüğünden söz eden Doğru, “Elimizden geleni yapıyoruz, eğitmenlerimizi yetiştirdik, zaten eğitmenlerimiz sertifikalıdır. Toplumun tüm kesimine ulaştık, birçok AB projesi gerçekleştirdik, bunlar da bize fayda sağladı” dedi. Çalışan sivil toplum örgütlerine daha fazla destek gerektiğinin altını çizen KİKEV Başkanı Bahire Doğru, “Tüm engel grupları farklıdır. Desteklemek, öne çıkarmak, her konuda yanlarında olmak lazım” şeklinde konuştu.

“KİKEV SAYESİNDE İŞARET DİLİNİN GELİŞTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Sivil Alan ekibine teşekkür eden Doğru, “Her bireyin işaret dilini bilmesi, önce kendi farkındalığı açısından, sonra toplum açısından ve toplumda yaşayan işitme-konuşma engelliler açısından önemlidir” dedi.

Kıbrıs’ta işaret dilini öğrenmek isteyen çok kişi olduğunu dile getiren Bahire Doğru,“Bizim yürüyecek daha çok yolumuz var. KİKEV sayesinde işaret dilinin geliştiğini düşünüyorum” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Temel Eğitim Bölümü uluslararası kongrede temsil edildi 
image DAÜ Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü; Türkiye'de Okul Öncesi Eğitim alanında düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde temsil edildi.
UKÜ'lü Akademisyen Evcan: "BM, Dünya barışını ve güvenliğini korumak için kur...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak "dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kur...
DAÜ'de intihar ve risk değerlendirme eğitimi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "İntihar ve Risk Değerlendirme" başlıklı eğitim, geçtiğimiz günlerde DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu'nda gerçekleştirildi.