Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 27 Eylül 2019, Cuma 12:42
banner

GAÜ karbon ayak izini sıfırlamayı taahhüt etti

GAÜ karbon ayak izini sıfırlamayı taahhüt ettiGAÜ, Türkiye ve Kıbrıs'ta küresel iklim aciliyeti için üniversiteler deklarasyonuna imza atan ilk ve tek üniversite oldu...
Paylaş  
6
5
6
0

banner

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rekötürü ve Dünya Diplomatlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Serhat Akpınar’ın New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına gözlemci olarak katılımda bulunduğu sırada ve Küresel İklim krizi ile ilgili Birleşmiş Milletlerin ve bağlı birimlerinin raporlarının yayınlandığı bu günlerde, Girne Amerikan Üniversitesi İklim için önemli bir adım atarak karbon ayak izini sıfırlama konusunda taahütte bulunarak uluslararası protokolü imzaladı.

Birleşmiş Milletler Çevre ve Gençlik İttifakı, ABD merkezli yüksek öğrenim Sürdürebilirlik İnsiyatifi (HESI), Second Nature ve Birleşik Krallık Merkezli EAUC tarafından yayınlanan İklim Zirvesi için Üniversiteler’in Küresel İklim Aciliyeti Deklarasyonuna Türkiye ve Kıbrıs’tan imza atan ilk ve tek üniversite olan GAÜ, Karbon Ayak İzini Sıfırlama konusunda taahhütte bulundu.

 Birleşmiş Milletlerin “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Protokolü” nün, 6 kıtada 7000’den fazla Yükseköğretim kurumu temsiliyeti ile oluşmuş bir ağın yayınlamış olduğu bildiri 3 ana plandan oluşmaktadır:

1.En geç 2030 veya 2050 yılına kadar, Karbon salınımının etkisiz hale getirilmesi

2.Eylem odaklı iklim değişikliğinin araştırılması ve etkinliklerin ortaya koyulması için daha fazla kaynağın seferber edilmesi.

3.Müfredat, kampüs ve sosyal yardım perogramları arasında, çevresel ve sürdürülebilirlilik için eğitimlerin arttırılması.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Temel Eğitim Bölümü uluslararası kongrede temsil edildi 
image DAÜ Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü; Türkiye'de Okul Öncesi Eğitim alanında düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde temsil edildi.
UKÜ'lü Akademisyen Evcan: "BM, Dünya barışını ve güvenliğini korumak için kur...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak "dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kur...
DAÜ'de intihar ve risk değerlendirme eğitimi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "İntihar ve Risk Değerlendirme" başlıklı eğitim, geçtiğimiz günlerde DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu'nda gerçekleştirildi.