Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 30 Eylül 2019, Pazartesi 14:29
banner

KTÖS Genel Sekreteri Elcil: "Nüfusun sürekli artmasıyla okullar yetersiz hale geldi"

KTÖS Genel Sekreteri Elcil: Nüfusun sürekli artmasıyla okullar yetersiz hale geldiKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) okullardaki altyapı eksiklikleri nedeniyle Dikmen İlkokulu'nda basın açıklaması yaptı.
Paylaş  
4
4
4
0

banner

Daha önce çadır eylemi olarak açıklanan etkinlikte konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil “Bakanlık bizden hızlı davrandı, Fazıl Plümer’deki barakayı sökerek buraya getirdi” diyerek bu nedenle çadır eylemi yapmaktan vazgeçtiklerini açıkladı. 

Okulların açılması üzerinden iki hafta geçmesine rağmen sınıf ve öğretmen eksikliğinin sürdüğünü dile getiren Elcil, nüfusun sürekli artmasıyla okulların yetersiz hale geldiğini kaydetti. 

Girne nüfusunun 74’te 7 bin olan Girne merkez nüfusunun 127 bine yükseldiğini belirten Elcil bu sürede bölgede sadece 1 ilkokul bir ortaokul inşa edildiğini kaydetti.

Ada genelinde nüfus kontrolü için hiçbir çalışma olmadığını savunan Elcil, nüfusun bile bilinmediği bir ortamda eğitimde planlama yapmanın mümkün olmadığını söyledi. 

Fazıl Plümer’den getirilen ve baraka olarak tanımladığı ünitenin 25 anaokulu öğrencisi için sınıf olarak kullanılacağını söyleyen Elcil, bunu “insanlık ayıbı olarak” tanımladı. 

Elcil bölgeye bir anaokulu inşa edilmesi için fizibilite çalışması yapıldığını, zemin etüdü çalışmasının tamamlandığını sadece kaynak aktarımına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

Türkiye’de geçen hafta yaşanan deprem olayına da dikkat çeken Elcil, Kıbrıs’ın da deprem bölgesinde olduğunu anımsattı. 

Ülkedeki okullara depreme dayanıklılık testi yapılmadığını söyleyen Elcil, Yeniboğaziçi İlkokulu’nun depreme dayanıklı olmadığına dair bilimsel çalışma bulunduğunu savunarak okulların depreme dayanıklılığının araştırılmasının gündeme alınması gerektiğini kaydetti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Temel Eğitim Bölümü uluslararası kongrede temsil edildi 
image DAÜ Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü; Türkiye'de Okul Öncesi Eğitim alanında düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde temsil edildi.
UKÜ'lü Akademisyen Evcan: "BM, Dünya barışını ve güvenliğini korumak için kur...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak "dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kur...
DAÜ'de intihar ve risk değerlendirme eğitimi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "İntihar ve Risk Değerlendirme" başlıklı eğitim, geçtiğimiz günlerde DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu'nda gerçekleştirildi.