Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 30 Eylül 2019, Pazartesi 13:30
banner

Acar: "Yaşlılık süreci sosyal ve psikolojik uyum sorunlarını kapsayan bir dönemdir"

Acar: Yaşlılık süreci sosyal ve psikolojik uyum sorunlarını kapsayan bir dönemdirDr. Şebnem Acar, yaşlıların etkin bir yaşam sürebilmeleri için desteğe ihtiyaç duyduklarını açıkladı.
Paylaş  
2
2
2
0

banner

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Sağlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Zehra Şebnem Ergündüz Acar, yaşlılığın insan yaşamının en duyarlı dönemlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Yaşlılık sürecinin sosyal ve psikolojik uyum sorunlarını kapsayan bir dönem olduğunu, dolayısıyla modern yaşamda yaşlıların karşılaştıkları sorunları çözmek için güçlü bir toplumsal desteğe ihtiyaç duyduklarını aktardı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaşlılığı, “çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinin azalması” olarak tanımladığını açıklayan Dr. Acar, Birleşmiş Milletler tarafından 1 Ekim’in “Dünya yaşlılar günü” olarak kutlanması için 1990 yılında bir karar alındığını hatırlattı.  

Dr. Acar, ‘toplumsal olarak yaşlılığın’ genel nüfus dağılımında yaşlı nüfus oranının artarak %10’u aşması olarak da değerlendirilebileceğini kaydederek, dünya genelinde 1990-2000 yılları arasında genel nüfus artış hızının yıllık %1,6 iken, 65 yaş ve üzeri nüfusun artış hızının %2,6 olduğunu bildirdi.

KKTC bağlamında, ‘Lefkoşa’nın bir bölgesinde 65 yaş ve üzeri bireylerin sosyal yaşama katılımı’ şeklinde yapılan bir araştırma sonucunda 65 yaş ve üzeri bireylerde günlük aktiviteleri için yardıma gereksinim duyma durumunun %15,8 olarak belirlendiğini açıklayan Acar, bu sonuçlara göre yaşlıların etkin bir yaşam sürebilmeleri için desteklenmeleri gerektiğini vurguladı

Dr. Acar, Türkiye’de 65 yaş ve üstü nüfus grubu olarak 2000’li yılların başında yaşlı nüfus oranının %6,7 iken, 2023 yılında %10,6’ya çıkacağını tahmin ettiklerini bildirerek, 2020'li yıllarda ise Türkiye’nin artık yaşlı nüfusu yoğunlukta olan bir ülke olarak tanımlanacağını öngördüklerini kaydetti.

Yaşlılık sürecinin uzun sürecek bir dönem olduğunu ve bu dönemde bize düşen görevler bulunduğunun altını çizen Acar, “Yaşlılarımızın hayatını iyileştirmek, onlara huzur, mutluluk ve anlam dolu bir yaşamı sağlamamız gerekiyor” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Temel Eğitim Bölümü uluslararası kongrede temsil edildi 
image DAÜ Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü; Türkiye'de Okul Öncesi Eğitim alanında düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde temsil edildi.
UKÜ'lü Akademisyen Evcan: "BM, Dünya barışını ve güvenliğini korumak için kur...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak "dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kur...
DAÜ'de intihar ve risk değerlendirme eğitimi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "İntihar ve Risk Değerlendirme" başlıklı eğitim, geçtiğimiz günlerde DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu'nda gerçekleştirildi.