Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 1 Ekim 2019, Salı 09:16
banner

KAÜ'de uzlaşı kültürü ve Kıbrıs tartışıldı

KAÜ'de uzlaşı kültürü ve Kıbrıs tartışıldıKıbrıs Amerikan Üniversitesi'nde 'uzlaşı kültürü' ve 'Kıbrıs' tartışıldı...
Paylaş  
3
3
3
0

banner

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi rektörlüğünden yapılan açıklamaya göre KAÜ önümüzdeki dönemde özellikle uluslararası hukuk, Kıbrıs uyuşmazlığı ve arabuluculuk kültürü, müzakere, uyuşmazlıkların çözümü ve arabuluculuk vb. başlıklar altında yeni çalışmalara imza atacak.

Konuyla ilgili olarak KAÜ Arap Ahmet Kültür Evi’nde KAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Gökçe Keçeci, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser ve farklı bölümlerden akademisyenlerin de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Ayrıca KAÜ Diplomasi Okulu çalışmaları çerçevesinde Su Diplomasisi, Terörizm ve Diplomasi, Uzlaşma Kültürü ve Kıbrıs Sorunu gibi farklı başlıkların da masaya yatırılacağı yeni faaliyetler programa alındı. Bu kapsamda KAܒye bir ziyaret gerçekleştiren İzmir merkezli Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin hukukçu/arabulucu kurucu ortakları ile “Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Yolları“ konusunda işbirliği yapmak yanında müzakere teknikleri, arabuluculuk kültürü, uzlaşı sanatı ve Kıbrıs gibi başlıklarla çeşitli etkinlikler yapma konusunda fikir birliğine varılmış, bu konuda en kısa zamanda gerekli adımların atılmasına dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan KAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser de daha önceki yıllarda KKTC’de ilk defa başlattıkları Diplomasi Okulu çalışmalarının nüvesini oluşturan hukukçular vasıtasıyla yeni bilimsel çalışmalara imza atma kararı aldıklarını, KAܒnün bulunduğu konum itibarıyla farkındalık yaratma ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kaynayan kazan Ortadoğu’nun tam da orta yerinde bulunan Kıbrıs adasına yönelik agrostrateji ve hidropolitik yanında terörizm, güvenlik, hidrokarbon/enerji bölüşümü ve bölgede kalıcı istikrar ortamı sağlanmasına yönelik bilimsel çalışmalara imza atılacağını belirtti. Prof. Keser ayrıca daha önceki yıllarda özellikle hidropolitik üzerinden yürüttükleri çeşitli çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini ve bütün dünyanın kabusu haline gelen başta uluslararası terörizm, güvenlik, su savaşları, enerji ve sınır güvenliği, ayrıca Ortadoğu eksenli olarak global bir sorun haline gelen mülteci ve göçmen sorunları gibi farklı konularda kamuoyunu bilinçlendirecek bilimsel çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

KAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Gökçe de yaptığı konuşmada üniversite olarak Lefkoşa Suriçi bölgesinde ortaya koydukları farkındalığın ötesinde sınırları aşan ve neredeyse bütün dünyayı tehdit eden bir olgu olarak karşımıza çıkan Doğu Akdeniz’deki gerginlik ve bölgede uzlaşı kültüründen yoksun atmosfere değinerek buna yönelik çalışmalar için bu tip işbirliği çalışmalarının önemine dikkat çekerek özellikle kadın hukukçulardan oluşan Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’yle bu faaliyetlerine hız ve ivme kazandırmanın kendilerini de mutlu edeceğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Temel Eğitim Bölümü uluslararası kongrede temsil edildi 
image DAÜ Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü; Türkiye'de Okul Öncesi Eğitim alanında düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde temsil edildi.
UKÜ'lü Akademisyen Evcan: "BM, Dünya barışını ve güvenliğini korumak için kur...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak "dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kur...
DAÜ'de intihar ve risk değerlendirme eğitimi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "İntihar ve Risk Değerlendirme" başlıklı eğitim, geçtiğimiz günlerde DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu'nda gerçekleştirildi.