Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 3 Ekim 2019, Perşembe 08:02
banner

UKÜ'lü Akademisyen hayvanlara yönelik yapılan haksızlıklara dikkat çekti

UKÜ'lü Akademisyen hayvanlara yönelik yapılan haksızlıklara dikkat çektiUKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Erkay Özgör, hayvanlara yönelik yapılan haksızlıklara dikkat çekti.
Paylaş  
1
1
1
0

banner

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Rektörlük Koordinatörü ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkay Özgör, hayvanlara yönelik yapılan haksızlıklar konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla dünyanın çeşitli yerlerinden gelen hayvan severlerin, Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturduklarını ve 4 Ekim tarihini Hayvanları Koruma Günü olarak ilan ettiklerini hatırlattı.

Dünya üzerinde her geçen gün insan popülasyonunun hızla arttığına dikkat çeken Yrd. Doç. Özgör, bazı kesimlerin bilinçsiz hareketleriyle birçok canlının da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Erkay Özgör, özellikle Kıbrıs adası gibi izole yerlerde bulunan endemik hayvanların nesillerinin tükenmesinin çok kolay olduğunu dile getirerek, “Çevre kirliliğini önleme, canlıların yaşam alanlarına saygı ve temiz toplum hareketleri ile hayvanların yok olması önlenmelidir” dedi.

Evcil hayvanların ya da şehirlerde sahipsiz bir şekilde yaşayan canlıların hayatlarına saygı duyulmasının önemine dikkat çeken Özgör, “onların rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.  

Özgör, özellikle sokaklarda yaşayan kedi, köpek gibi canlıların doğal ortamlarında olmadıklarından ilgiye, bakıma ve korumaya muhtaç olduklarını anımsatarak, bu canlılar için hem bireysel hem de toplu hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Hayvanların insan sağlığı konusundaki katkısına da dikkat çeken Özgör, “Yumurta, süt, bal ve diğer ürünleriyle faydalandığımız hayvanların, bize sağladıkları yüksek besin değeri olan gıdalardan ve yaşamsal önemlerinden dolayı onların bakımlarını da en iyi şekilde sağlamalıyız” dedi.

Erkay Özgör, ‘insani değerlerimize sahip çıktığımız zaman hayvanların bilinçli bir şekilde korunmasının sağlanabileceğini ve canlıların dünya üzerinde özgürce yaşayabileceğini’ vurguladı. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ dünyanın en iyi mühendislik ve teknoloji eğitimi veren üniversiteleri ara...
image Doğu Akdeniz Üniversitesi, dünyanın en iyi mühendislik ve teknoloji eğitimi veren üniversiteleri arasında yer aldı.
Erdoğan'ın çağrısını, Akpınar yorumladı: "Türk Dünyası gençlerinin, GAÜ diplo...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Türk Dili konuşan ülkelerden gelerek, yüksek öğrenimini GAÜ'de başarıyla tamamlamış mezunlarının yüksek oranlara sahip sayısı ile gurur duyduklarını söy...
"Sürdürülebilir Kampüsler" UKÜ'deki Uluslararası Çalıştay'da tartışılacak
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilirlik konusunda değerlendirmeler yapan UI Green Metric World University Rankings ile birlikte "Sürdürülebilir Kampüs" çalıştayı düzenleniyo...