Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 4 Ekim 2019, Cuma 15:46
banner

UKÜ kampüsünü az enerji tüketimli, çevreye duyarlı binalar ile genişletiyor

UKÜ kampüsünü az enerji tüketimli, çevreye duyarlı binalar ile genişletiyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) büyümeye bağlı ihtiyaçlarına uygun nitelikte hizmet vermek amacıyla inşa edilen yeni bina yatırımlarını, kampüste yürütülen enerji verimliliği projeleri ile paralel olarak az enerji tüketen ve çevreye duyarlı bina olma özelliklerine sahip olarak gerçekleştiriyor. Binalar, çevre dostu enerji verimli olmalarının yanı sıra üniversite giderlerini düşüren, yenilikçi çözümleriyle de dikkat çekiyor.
Paylaş  
18
17
18
0

banner

Mevcut binalara entegre edilen otomasyon sistemleri hakkında bilgi veren Rektörlük Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şenol, binaları sürdürülebilir kampüs projesi kapsamında akıllı binalara dönüştürerek, enerjiyi daha verimli kullanan bir yapıya kavuşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Şenol, bu çalışmalar kapsamında Çevik Uraz ile Bilim ve Teknoloji Merkezleri binalarında otomasyon sistemi uygulamasına gidildiğini belirterek, klima ve aydınlatma otomasyonu ile yıl içerisinde tüketilen elektrik enerji tüketiminin azaltılmasının hedeflendiğine dikkat çekti.

Şenol, “Bilim ve Teknoloji Merkezindeki klima ve aydınlatma otomasyonunun hayata geçirilmesi ile özel tasarlanmış güneş bacaları sayesinde bina içinde de doğal havalandırma yaratılarak, klima tarafından karşılanan iklimlendirme ihtiyacının en aza indirilmesi planlanmıştır” açıklamasında bulundu.

Mehmet Şenol, birinci etap çalışmalarının tamamlanması sonrasında yapılan ölçümlerde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla elektrik enerjisi tüketimde %10 düşüş olduğunun altını çizdi.

Sınıf ve ofis içlerinden alınan sıcaklık ile hava kalitesi gibi verilere dayanarak doğal havalandırma ile iklimlendirme sistemi arasındaki seçimi akıllı binadaki otomasyon sisteminin yapacağını dile getiren Şenol, böylelikle sınıflardaki iç hava kalitesi sürekli olarak denetlenip, konfor ortamının yükseltilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Şenol, “Ayrıca ortam sıcaklığına göre devreye girecek klima sistemi sayesinde sadece gerekli durumlarda iklimlendirme sağlanarak, enerji maliyetleri daha da aşağıya çekilecektir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

UKÜ, 2019 - 2020 Akademik Yılı "Öğrenci Kulüpler Şenliği" başladı
image UKÜ Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi bünyesinde yer alan Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü tarafından “Öğrenci Kulüpler Şenliği” düzenlendi.
LAÜ Öğrencisi Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde
image LAÜ öğrencisi Mert Kurga Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleşecek ‘Sinema Okulu' etkinliğinde yer almaya hak kazandı.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile UKÜ arasındaki işbirliği geliştirilece...
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) arasındaki mevcut işbirliğinin geliştirilmesi görüşüldü.