Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 7 Ekim 2019, Pazartesi 10:59
banner

UKÜ'lü Akademisyen Öztürk, insan yerleşimlerinin iyileştirilmesine dikkat çekti

UKÜ'lü Akademisyen Öztürk, insan yerleşimlerinin iyileştirilmesine dikkat çektiUKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Ayşe Öztürk, insan yerleşimlerini iyileştirilmesinin önemine dikkat çekti.
Paylaş  
13
13
13
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Öztürk; insanlık açısından temel bir hak olarak kabul edilen; “yeterli ve sağlıklı” barınma ihtiyacının karşılanması düşüncesinden hareketle 1985 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Ekim ayının ilk Pazartesi gününü Dünya Konut Günü olarak ilan ettiğini kaydetti.  

Amacın hükümetlere, yerel yönetimlere ve genel olarak kamuoyuna insan yerleşimlerini daha iyi bir hale getirmenin ne kadar acil bir sorun olduğunu hatırlatmak olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Öztürk, Dünya Konut Günü’nün bu yılki temasının ise  “Atıkların Değere Dönüştürülmesinde Yenilikçi Araç Olarak Öncü Teknolojiler” olduğunu dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Öztürk, insanların dünyanın birçok bölgesinde ekonomik, coğrafik, iklimsel, çatışma ve savaş gibi nedenlerle göç ettiklerini, dolayısıyla evsiz kaldıklarını belirterek, göçlere bağlı olarak gidilen yerlerde ani ve büyük boyutta barınma ihtiyacı doğduğunu bildirdi.

Bu durumun beraberinde plansız yapılaşma, mevcut doku ile bütünleşememiş uygulamalar ve çevre sorunları oluşturduğunun altını çizen Öztürk, “insanlar uygunsuz çözümlerle, olumsuz yaşam koşullarına mecbur bırakıldılar” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Öztürk, insanların salt barınma için konuta ihtiyaç duymadıklarını, kendi gelişim ve yaşam kalitelerinin iyileşmesi açısından da birçok gereksinmelerinin karşılanmasını beklediklerini açıkladı. Bu iyileştirme doğrultusunda, çevre sorunlarını çözmek ve mevcut doğal kaynakları korumak amacı ile atıkların dönüştürülmesinin önemine vurgu yapan Öztürk şöyle devam etti: Yeni yapı malzemeleri üretilmektedir.  Bu malzemelerin yapılaşmada kullanımının teşvikinin artması, yenilikçi araç ve öncü teknolojilerin geliştirilmesi bu yılki Dünya Konut Günü kapsamında gündeme getirilmektedir.

Öztürk, “Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için güvenli, yeterli, doğaya saygılı bir yapılaşma bilincinin oluşturulması açısından Dünya Konut Günü önemli bir gündür” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Dinçyürek, Midekon Yönetim Kurulu'na seçildi
image DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Dinçyürek, Midekon Yönetim Kurulu'na seçildi.
"Ben Refika Öğretmen" isimli kitap ilkokullarda dağıtımına başladı
image Rauf R. Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın onay verdiği "Ben Refika Öğretmen" kitabını ilkokullara dağıtmaya başladı.
DAÜ'de "5. Moleküler Biyoloji ve Genetik Kariyer Günü" etkinliği
image DAÜ'de "5. Moleküler Biyoloji ve Genetik Kariyer Günü" etkinliği gerçekleştirildi.