Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 9 Ekim 2019, Çarşamba 14:09
banner

LAÜ: "Kaynaştırma - Bütünleştirme sınıfları için öğretim uygulamaları değiştirilmeli"

LAÜ: Kaynaştırma - Bütünleştirme sınıfları için öğretim uygulamaları değiştirilmeliLAÜ Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanı Ataman, Engelli bireylerin kendi yaşamı üzerinde söz sahibi olması için birlikte erişilebilir eğitim ortamı sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.
Paylaş  
5
4
5
0

banner

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ataman, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) tarafından düzenlenen 4. ELMIS Uluslararası Özel Eğitim Kongresi’nde “Öğretim Uygulamalarının Değiştirilmesi (Kaynaştırma-Bütünleştirme Sınıfları için)” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Ataman, özel eğitimin geçirdiği aşamalar hakkında bilgiler verdi

Sunumunda kaynaştırma ve bütünleştirme hareketleri, eğitimde yetersizlikten etkilenen bireyler için açılmış olan ayrı eğitimden vazgeçme, 2007 yılında imzalanan ‘engelli hakları sözleşmesi’ nedeniyle öğretmen yetiştirmede yeni yaklaşımların neler olduğu üzerinde duran Ataman, bu yeni gelişmelerin, kaynaştırılmış ve bütünleştirilmiş eğitimin uygulandığı sınıflarda öğretim programlarının çeşitlenmesini zorunlu kıldığını açıkladı.

Bu aşamaya gelinceye kadar özel eğitimin geçirdiği aşamalar hakkında bilgiler veren Ataman, engellilerin toplumdan uzun bir süre dışlandığını daha sonra ayrıştırılmış özel eğitimin 1700-1950 yılları arası gündeme geldiğini ve sonra sırasıyla en az kısıtlayıcı eğitim ortamı yaklaşımının 1950-1980 yıllarında gündeme alımarak genel ve özel eğitimin birleşmesinin 1980-1990 yılları arasında gerçekleştiğini belirtti.  

Günümüzdeki özel eğitimde kaynaştırma ve bütünleştirme sınıflarının durumları hakkında bilgiler veren Ataman, çoğunluk için kaynaştırma /bütünleştirme, azınlık için ve/veya geçici sürelerle ayrıştırma uygulamaların söz konusu olduğunu (1990 sonrası) ancak gelecek için hedefin: Engelli bireyin kendi yaşamı üzerinde söz sahibi olması olduğunu ve  bunu sağlamak için de hep birlikte ulaşılabilir ve erişilebilir eğitim ortamlarının temel alınması gerektiğini vurguladı.

ÖĞRETİM STRATEJİLERİNİ ÇEŞİTLENDİRİRKEN HER ÖĞRENCİNİN ÖĞRENME PROFİLİNİN ÇIKARTILMASI GEREKLİDİR

Eğitimin her çocuğu kapsaması, ayrım yapmaması, sınıf mevcutlarının 20-25 kişi olması, öğretmenin teknoloji ve öğretim stratejileri konusunda yetkin olması gerektiğini ifade eden Ataman, öğretim stratejilerinin çeşitlenmesinin, teknolojinin eğitime katkısının gittikçe yoğunlaşmasının bir avantaj olduğunu belirtti.

Ataman, öncelikle her öğrencinin öğrenme profili çıkartılması, öğrenme kanallarının belirlenmesi, bulunduğu sınıfın programının ön öğrenmelerine ilişkin düzeylerinin saptanması, programın öğrenci gereksinimine göre esnekleştirilmesi ve dersin işlenişinin yeniden yapılanması gerektiğine vurgu yaptı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

KTOEÖS: "Bakan'ın öğretmen eksikliği nedeniyle boş geçen derslerin nasıl tela...
image KTOEÖS, "kadro ve altyapı eksiklikleri" gerekçesiyle Canbulat Özgürlük Ortaokulu'nda basın açıklaması yaptı.
KTÖS'ten "Kodlama Eğitimi" semineri
image KTÖS ilkokul, okul öncesi ve özel eğitim öğretmenleri için interaktif "Kodlama Eğitimi" semineri düzenleyecek.
Özyiğit: "Okullara süt dağıtımı neden durduruldu?"
image TDP Genel Başkanı Özyiğit, 2019-2020 Eğitim yılının başlamasıyla birlikte okul öncesi, ilkokul ve özel eğitim okullarına dağıtılması gereken sütlerin dağıtılmadığını belirterek, "Okullara süt dağıtımı neden durduruldu...