Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Ekim 2019, Perşembe 14:44
banner

DAÜ - SEN: "Rektör Osam, üniversitede seçim süreçlerine müdahale ediyor"

DAÜ - SEN: Rektör Osam, üniversitede seçim süreçlerine müdahale ediyorDAÜ - SEN, rektörün üniversitede seçim süreçlerine müdahale ettiğini savundu.
Paylaş  
4
3
3
0

banner

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam’ın üniversitede pek çok akademik birim seçim sürecine müdahale ettiğini savunarak, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Hazırlık Okulu’nu bunlara örnek gösterdi.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Tıp Fakültesi’nde, bu fakülteyi kuran değerli bir akademisyenin görev süresi bitince postayla teşekkür mektubu aldığı, yerine bir başka kişinin vekaleten atandığı, ancak yeni dekan seçim sürecinin başlatılmadığı iddia edildi.

Rektörün bu fakülteyle ilgili planının yeni istihdam edilecek bir akademisyeni buraya dekan olarak atamak olduğu ileri sürülen açıklamada, “Eski dekanın onuru zedelenmiş, yeni dekan gelmemiş, seçim yapılmamıştır.” denildi.

Eğitim Fakültesi’nde geçen akademik dönem içerisinde gerçekleştirilen seçimlere  Rektör’ün müdahale ettiği ve kendi adayının seçimleri kazanması için uğraştığı savunularak, “Bu fakültede seçim, Rektör’ün istediği şekilde sonuçlanmamasının ardından Rektör seçilen öğretim üyesinin atanmaması için çok sayıda girişim yapmıştır. Ancak bir önceki Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun kararlı tavrı sayesinde söz konusu atama yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında Rektör’ün Eğitim Fakültesi’nde görev süresi biten bölüm başkanlıklarında seçim yapmayı uzun süre kabul etmediği, seçimlerin ardından ise seçilenlerin atamalarını yapmakta direndiği ileri sürüldü.

Açıklamada, Rektör’ün “aynı olumsuz tutumu Hazırlık Okulu Müdür Yardımcıları’nın atanmasında da gösterdiği” savunuldu.

Açıklamada, Rektör Prof. Dr.  Necdet Osam ve Yardımcısı Prof. Dr. Tanju Besler’in dekan yardımcısı olarak önerilen kişi yerine başka bir kişiyi önerecek kadar söz konusu fakültede cüretkar davrandığı, ayrıca  fakülte münhallerinin  sabote edildiği iddia edildi.

Açıklamada, “Üniversite içerisinde ciddiyetten yoksun bir algı yaratan Rektörlük aynı zamanda antidemokratik tavırlarıyla Rektörlüğe yapılacak antidemokratik tavırları da meşru kılmaktadır. DAܒnün bugünü ve yarınındaki antidemokratik tavırlardan Rektör Prof. Dr. Necdet Osam ve ekibi sorumludur.”denildi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ dünyanın en iyi mühendislik ve teknoloji eğitimi veren üniversiteleri ara...
image Doğu Akdeniz Üniversitesi, dünyanın en iyi mühendislik ve teknoloji eğitimi veren üniversiteleri arasında yer aldı.
Erdoğan'ın çağrısını, Akpınar yorumladı: "Türk Dünyası gençlerinin, GAÜ diplo...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Türk Dili konuşan ülkelerden gelerek, yüksek öğrenimini GAÜ'de başarıyla tamamlamış mezunlarının yüksek oranlara sahip sayısı ile gurur duyduklarını söy...
"Sürdürülebilir Kampüsler" UKÜ'deki Uluslararası Çalıştay'da tartışılacak
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilirlik konusunda değerlendirmeler yapan UI Green Metric World University Rankings ile birlikte "Sürdürülebilir Kampüs" çalıştayı düzenleniyo...