Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Ekim 2019, Cuma 17:11
banner

LAÜ Akademisyenleri çalışmalarında Bulut Bilişimi ele aldılar

LAÜ Akademisyenleri çalışmalarında Bulut Bilişimi ele aldılarLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Yönetim Bilişim Sistemleri Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Çağlar Sivas’ta düzenlenen 28. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda LAܒyü temsil etti.
Paylaş  
12
12
12
0

LAÜ Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yönal Kırsal ile birlikte hazırladıkları “Bulut Bilişimde Güvenlik Sorunlarının Analitik Modellemesi ve Performans Değerlendirmesi” başlıklı bildiriyi sunan Çağlar, internetin hayatımıza girmesi ile Bilişim teknolojilerinin her geçen gün hızla artan bir ivme kazandığını ve Bulut Bilişimin ise sağladığı imkanlardan dolayı Bilişim teknolojilerinin en popüler sistemlerinden biri haline geldiğini vurguladı.

Bulut Bilişim kavramının esasen 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış olmasına rağmen, 2010’lu yıllarda internetin yaygınlaşması ile popüler olamaya başlandığını söyleyen Çağlar, “Günümüzde ise Bulut Bilişim, Bilişim servisleri kamu hizmeti (su, elektrik) gibi kullanılmasını sağlayan bir sistem haline gelimiştir. Amerikan Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü’ne göre Bulut Bilişim; bilgi işlem hizmetlerinin internet üzerinden sağlanarak daha hızlı inovasyon, esnek kaynaklar ve ekonomik ölçeklendirme sunulması anlamına gelmektedir. İnternetin insanlara sunduğu istenen bilgiye ulaşma imkanına kıyasla, Bulut teknolojisi, kullanıcılarına daha üst seviyede bir bilgi işlem gücü imkanı tanımaktadır” dedi.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN İNSAN HAYATINDA BÜYÜK BİR ROLÜ VARDIR

Çağlar, Bilişim teknolojilerinin insan hayatında tartışılmaz ölçüde büyük bir rolü olduğunu ve son yıllarda, Bulut Bilişim teknolojisinin sağladığı fırsatlarla popülaritesi en üst seviyede olan teknolojilerden biri olduğunu ifade etti. “Bulut Bilişim kullanıcılarına ortak veri depolama ve kullanma imkanı sunan bir sistemdir. Fakat Bulut Bilişsim teknolojisinin sağladığı avantajlar kadar dezavantajları da vardır. Bu dezavantajların başsında güvenlik açıkları gelmektedir” diyen Çağlar, çalışmada Bulut Bilişim sisteminde saldırı gerçekleştikten sonra ve sistem tekrar normal çalışma düzenine gelene kadar olan sürede sistemin davranışı matematiksel olarak modellenip analiz edildiğini belirtti.

Saldırıların sistem performansına olan etkilerini göstermek için tepki süresi ve sistem veri

parametrelerinin çalışmada incelendiğini dile getiren Çağlar, analizler sonucunda sisteme yapılan saldırılar sıklaştıkça sistemin verim oranında hızlı bir düşüşün görüldüğünü ve bu sebepten dolayı, önleyici tedbirlerin ve hata tolerans sistemlerinin geliştirilmesi gerekliliğinin saptandığını sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi'nden ses getiren konferans
image Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "Değişen Dünya Düzeni: Doğu Akdeniz'de Mavi Savaşlar" konulu gerçekleştirildi.
DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı
image DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı. Psikoloji Öğrencileri Kulübü tarafından düzenlenen etkinlik Hukuk Fakültesi LA2 Amfisi'nde gerçekleştirildi.
Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulundu
image Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulunarak, felsefeye ulaşmanın gerçek mutluluk kaynağı olduğunu açıkladı.