Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Ekim 2019, Pazartesi 16:10
banner

LAÜ Akademisyeni Telli'den Dünya Anestezi Günü mesajı

LAÜ Akademisyeni Telli'den Dünya Anestezi Günü mesajıLAÜ Anestezi Bölümü Öğretim Üyesi Telli, Anestezi Günü nedeniyle açıklama yaptı.
Paylaş  
5
3
5
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Telli, “Dünya Anestezi Günü” dolayısıyla Anestezi mesleği üzerine bilgiler vererek, mesleğin önemine dikkat çekti.

“HASTANIN AMELİYAT SÜRESİNCE SAĞLIĞINI VE GÜVENLİĞİNİ DEVAM ETTİRMEK ANESTEZİ EKİBİNİN GÖREVİ”

Yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma hali genel anestezi olarak adlandırılmakta olduğunu açıklayan Telli, “Genel anestezi uygulaması, bilinç kaybına yol açarak hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve otonomik refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalelerin yapılmasını kolaylaştırır” dedi. 

Telli, bu etkileri ile genel anestezinin amacının uygun cerrahi koşullar sağlamak olduğunu ancak bunun yanında hastanın ameliyat süresince sağlığını ve güvenliğini devam ettirmenin de anestezi ekibinin görevi olduğunu dile getirdi.

“Anestezi uygulaması tıp eğitimi üzerine anestezi ve reanimasyon uzmanlığı eğitimi yapmış olan doktorlar tarafından uygulanır” diyen Telli, anestezi hekimlerinin ameliyat boyunca yardımcılığını yapmak üzere eğitilmiş olan anestezi teknikerinin de anestezi ekibinin çok önemli bir parçası olduğunu belirtti. 

“ANESTEZİ UZMAN VE TEKNİKERLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Telli, “Cerrahi tedavinin başarısı, multidisipliner yaklaşımla, anestezi ve cerrahi ekiplerinin uyum ve işbirliği içinde çalışması ile mümkündür. Solunum ve dolaşım gibi hayati fonksiyonların izlenmesi, monitörizasyonu ve anında acil müdahalesi anestezinin kontrolü altındadır” diyerek dünyada ilk anestezi uygulamasının Dr. William Morton tarafından eter kullanılarak 16 Ekim 1846 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirildiğini ve bu tarihe istinaden her yılın 16 Ekim günü Dünya Anestezi Günü olarak kutlanmakta olduğunu ve gün dolayısıyla ameliyathane ekibinin gizli kahramanları olan Anestezi uzman ve teknikerlerin gününü kutladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi'nden ses getiren konferans
image Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "Değişen Dünya Düzeni: Doğu Akdeniz'de Mavi Savaşlar" konulu gerçekleştirildi.
DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı
image DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı. Psikoloji Öğrencileri Kulübü tarafından düzenlenen etkinlik Hukuk Fakültesi LA2 Amfisi'nde gerçekleştirildi.
Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulundu
image Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulunarak, felsefeye ulaşmanın gerçek mutluluk kaynağı olduğunu açıkladı.