Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Ekim 2019, Salı 15:02
banner

"Dünyada 2 milyar insan makro, mikro besin öğelerinden yoksun besleniyor"

Dünyada 2 milyar insan makro, mikro besin öğelerinden yoksun besleniyorUKÜ Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Dağ, "Dünyada 2 milyar insan makro, mikro besin öğelerinden yoksun besleniyor" dedi.
Paylaş  
3
3
3
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağ, Dünya genelinde 670 milyondan fazla yetişkinin ve 150 milyon çocuğun obeziteyle mücadele ettiğine dikkat çekerek, 1 milyar insanın ise aç olduğu ve her yıl 6 milyon çocuğun açlıktan öldüğünü açıkladı.

Dünya’da 2 milyar insanın makro, mikro besin ögelerinden yoksun beslendiğine dikkat çeken Dağ, 1 milyar kişinin ise açlık sınırında yaşadığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Dağ, Dünya Gıda Günü'nün 2019 temasının sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi herkes için ulaşılabilir kılma olarak belirlendiğini açıklayarak, “Bu yıl Dünya Gıda Günü, ‘Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya’ sloganı ile kutlanacaktır” şeklinde konuştu.

Söz konusu gün kapsamında tüm dünyada sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekileceğini aktaran Dağ, kamuoyunun farkındalığını arttırma amacıyla da çeşitli etkinlikler düzenleneceğini dile getirdi. 

Yrd. Doç. Dr. Dağ, 2019 yılı Dünya Gıda Günü teması kapsamında dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi, tüketimi ve satış noktalarındaki hijyenin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Tüm insanlar için yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasının birincil koşulunun gıda güvencesi olduğunu hatırlatan Dağ, insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla yeterli, güvenilir ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik bakımdan erişmeleri olduğunu kaydetti. 

Yrd. Doç. Dr. Dağ, yeterli ve dengeli beslenmenin ikinci koşulunun ise gıda güvenliği olduğunu belirterek, “İnsanların mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal olarak kirlenmemiş, temiz gıdaya ulaşma hakları bulunmaktadır” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi'nden ses getiren konferans
image Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "Değişen Dünya Düzeni: Doğu Akdeniz'de Mavi Savaşlar" konulu gerçekleştirildi.
DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı
image DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı. Psikoloji Öğrencileri Kulübü tarafından düzenlenen etkinlik Hukuk Fakültesi LA2 Amfisi'nde gerçekleştirildi.
Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulundu
image Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulunarak, felsefeye ulaşmanın gerçek mutluluk kaynağı olduğunu açıkladı.